Customers purchasing behaviours effects of service quality
Servis kalitesinin müşterilerin satınalma davranışlarına etkisi
  1. Tez No: 644699
  2. Yazar: KAMARAN TAHER HAMZA ZRARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİT PATIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Son on yılda, veri tekniklerinde çeşitli önemli gelişmeler olmuştur. Bu gelişmelerden bazıları müşteri ilişkilerini geliştirmek için özelleştirilmiş hizmetlerde uygulanmaktadır. Özel hizmet, perakende pazarlarında çok önemlidir. Pazarlama yöneticileri, müşteri davranışlarındaki değişiklikleri tespit edip öngörebilecekleri takdirde müşterilerle uzun vadeli ve hoş ilişkiler geliştirebilirler. Dinamik perakende pazarında, müşteri davranışındaki değişikliklerin anlaşılması, yöneticilerin etkili promosyon kampanyaları oluşturmasına yardımcı olabilir. Bu çalışma, müşteri davranışındaki değişikliklerinin bir yöntemini oluşturmak için müşteri davranış değişkenlerini, demografik değişkenleri ve işlem veritabanını tamamlar. değişim kalıpları için, farklı zaman dilimlerinde kalıplar arasındaki benzerlik derecesini analiz etmek için iki genişletilmiş benzerlik ve beklenmedik ölçüt tasarlanmıştır. Müşteri davranışındaki değişiklikleri için önerilen yaklaşım, yöneticilere daha iyi pazarlama stratejileri geliştirmelerinde yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
During the past decade, there have been a variety of significant developments. Some of these developments are implemented in customized service to develop customer relationship. Customized service is actually crucial in retail markets. Marketing managers can develop long-term and pleasant relationships with customers if they can detect and predict changes in customer behavior. In the dynamic retail market, understanding changes in customer behavior can help managers to establish effective promotion campaigns. This study integrates customer behavioral variables, demographic variables, and transaction database to establish a method of changes in customer behavior. For change patterns, two extended measures of similarity and unexpectedness are designed to analyze the degree of resemblance between patterns at different time periods. The proposed approach for changes in customer behavior can assist managers in developing better marketing strategies.