Çocuğu kanser olan annelerin bazı özelliklerinin sağlık sorunlarına, sağlıklı yaşam biçimi davranışlarına ve yaşam kalitesine etkisi
The effects of some characteristics of mothers with cancer child on health problems, healthy life behavior and quality of life
  1. Tez No: 644715
  2. Yazar: EMİNE EDA BAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYFER AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın amacı, çocuğu kanser olan annelerin bazı özelliklerinin sağlık sorunlarına, sağlıklı yaşam biçimi davranışlarına ve yaşam kalitesine etkisinin incelenmesidir.Araştırmanın tipi tanımlayıcı olup, örneklemini İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitisü Pediatrik Hematoloji Onkoloji Bilim Dalı çocuk onkoloji kliniğinde tedavi gören 150 çocuk annesi oluşturmaktadır. Örneklem en az 3 aydır bakım veren, okuma yazma bilen, Türkçe bilen, görme ve işitme engeli olmayan, 18 yaşını doldurmuş, araştırmaya katılmaya gönüllü 150 anneden oluşmaktadır.Araştırmaya katılan annelerin %90.7'sinin (n=136) yorgunluk yaşadığı, %1.3'ünün (n=2) alkol sorunu olduğu belirlenmiştir. Kısa semptom envanteri toplam puanı 53,14±27,68, alt boyutlardan en yüksek puan“Depresyon”16,72±9,26, en düşük puan ise“Hostilite”6,34±4,04 olarak bulunmuştur. Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği toplam puanı 134,07±25,25, alt boyutlardan en yüksek puan“Manevi gelişim”için 29,20±4,66, en düşük puanı ise“Fiziksel aktivite”için 12,96±4,58 olarak tespit edilmiştir. Yaşam Kalitesi Ölçeği toplam puanı 207,10±23,78, alt boyutlardan en yüksek puan“Psikolojik sağlık sorunu”için 96,54±15,04, en düşük puan“Fiziksel sağlık sorunu”22,84±5,32 olarak bulunmuştur. Çalışmaya katılan annelerin sağlıklı yaşam biçimi davranışları ölçek toplam puanları ile yaşam kalitesi ölçek toplam puanları arasında pozitif yönlü, orta derecede, anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Çocuğu kanser olan annelerin tanıdan sonra fiziksel, psikolojik sağlık sorunlarının olduğu, sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının ve yaşam kalitesinin etkilendiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of some characteristics of mothers with children on health problems, healthy lifestyle behaviors and quality of life. The type of the study was descriptive and the sample consisted of 150 mothers who were treated in the pediatric oncology clinic of the Pediatric Hematology Oncology Department of Istanbul University Oncology Institute. The sample consist of 150 mothers who have been caring for at least 3 months, who can read and write, who speak Turkish, who have no visual and hearing disabilities, and who have completed the age of 18 and volunteered to participate in the study.It was determined that 90.7% (n = 136) of the mothers who participated in the study had fatigue and 1.3% (n = 2) had alcohol problems. The total score of the short symptom inventory was 53.14 ± 27.68, the highest score was ,7 Depression“16.72 ± 9.26 and the lowest score was 4 Hostility”6.34 ± 4.04. The total score of the Healthy Lifestyle Behaviors Scale was 134.07 ± 25.25, the highest score of the sub-dimensions was 29.20 ± 4.66 for evi spiritual development, and the lowest score was 12.96 ± 4.58 for“Physical activity”. was determined. The total score of the Quality of Life Scale was 207.10 ± 23.78, the highest score was 96.54 ± 15.04 for the“psychological health problem, and the lowest score was ,8 Physical health problem”for the“psychological health problem”was 22.84 ± 5.32. There was a positive, moderate and significant relationship between healthy lifestyle behaviors scale total scores and quality of life scale total scores of the mothers. It was seen that mothers with children with cancer had physical, psychological health problems and healthy lifestyle behaviors and quality of life were affected after diagnosis.