Sigara dumanına maruz kalan pasif içici durumundaki çocuklarda dna hasarının araştırılması
Assessment of dna damage in children exposed to indoor tobacco smoke
  1. Tez No: 655422
  2. Yazar: NARİN AKICI
  3. Danışmanlar: UZMAN TAMAY ÖZKOZACI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Sigara başta olmak üzere tütün mamülleri, sadece kullanıcısının sağlığını tehdit etmekle kalmayıp, aynı zamanda bu tür maddeleri kullananlarla aynı mekanı paylaşan ve pasif içici durumunda kalan kişilerin sağlığını da önemli ölçüde tehdit etmektedir. Bu tehdidin muhataplarının başında çocuklar gelmektedir. Ebeveynleri sigara içen çocukların, solunum yolu hastalıkları başta olmak üzere akut ve kronik çok sayıda hastalığa yakalanma risklerinin hayli arttığı bilinmektedir. Örneğin, epidemiyolojk araştırmaların sonuçları, öyküsünde sigara içme ve akciğer kanseri bulunan ebeveynlerin çocuklarında başta nazal kanser olmak üzere, kanser gelişme riskinin artmış olduğunu bildirmektedir. Dolayısıyla, sigara dumanına maruz kalan pasif içici konumdaki çocuklarda oluşabilecek mutajenik etkinin araştırılması büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada söz konusu mutajenik riskin oluşup oluşmadığının tespitine yönelik olarak, pasif içici durumundaki çocuklar ile ev ortamında ebeveynleri sigara içmeyen çocukların DNA hasarı bakımından karşılaştırılması amaçlandı. Araştırmada pasif içici konumundaki grupta ve kontrol grubunda yer alan tüm çocukların ebeveynlerine bazı sosyodemografik özelliklerini ve DNA hasarını değiştirici faktörleri sorgulamaya yönelik kısa bir anket uygulandı. Anketi yanıtlayan ailelerin çocukları arasında; yaşları 7 ile 10 arasında olan ve diğer sosyodemografik özellikleri benzeyen, ev ortamında ebeveynleri sigara içmeyen toplam 12 çocuğun ve ailesi sigara içen ve pasif içici konumundaki toplam 21 çocuğun periferal kan lenfositlerinde genotoksik etki, kromozomal aberasyon yöntemiyle (kromatid kırığı, kromatid gap ve kromozom kırığı, kromozom gap) karşılaştırıldı. Genotoksisitenin tespitinde son yıllarda çok daha duyarlı olduğu iddia edilen comet yöntemi de bu çalışmada denendi. Bunun için her iki gruptan rastgele yöntemiyle 5 çocuğun periferal kan örnekleri kromozomal aberasyon yöntemiyle eş zamanlı olarak comet yöntemiyle de analiz edildi. Comet analizinde DNA hasarı yüzdesi gürüntüleme analizi yöntemiyle kantitatif olarak değerlendirildi.Sigara dumanına maruz kalan ve kalmayan grupların her ikisinde yer alan çocukların kromozomlarında kromozomal aberasyon yöntemi ile klastojenik etki saptanamadı. Buna karşın, her iki gruptan beşer çocuğun periferal kan lenfositlerinin comet analizi yapıldı.Anket verilerine göre araştırmaya katılan ve ortalama 8 yaşında olan bu çocukların aile gelir düzeyi ve aile eğitim düzeyi gibi bazı verileri“pasif içici”grupta kısmen daha düşük olmakla beraber, her iki grupta da yaş, cinsiyet, ailelerinin sosyoekomik düzeyi vb. parametreler bakımından birbirlerine benzer özellikler gösterdikleri tespit edildi (p>0.05). Sonuç olarak bu araştırmanın bulguları kromozomal aberasyon yönteminin çocuklardaki klastojenik etkiyi saptamada yeterli duyarlılığa sahip olmadığını düşündürmektedir. Nitekim, bu yöntemle genotoksisite analizi yapılan ve herhangi bir yapısal kromozomal anomali tespit edilememiş çocukların kanlarında, comet yöntemiyle gruplar arasında farklılık saptanmış olması, bu tespiti doğrulamaktadır. Öte yandan sınırlı sayıdaki veriye dayanan comet analizinin bu araştırmadaki sonuçları, pasif içici konumundaki çocukların bu riske maruz kalmayanlara göre genotoksisite bakımından risk altında olduklarını kuvvetle düşündürmektedir. Bu araştırmanın ilk verileri ışığında ileride bu konuda comet yöntemiyle kapsamlı çalışmaların yapılması, daha somut yorumlara olanak sunabilecektir.
Özet (Çeviri)
The present study is aimed to evaluate the possible DNA damage in children who are living with smoker parents. The tests were conducted by using alkaline comet assay, measured as a percentage of DNA damage in tail (%DNAT). The children that participated in the study were selected from the pediatric unit of a hospital in Istanbul, Turkey. %DNAT was significantly higher (po0.01) in children who were exposed to indoor tobacco smoke (10.7371.38) compared to the children in the control group (8.1671.29). The number of cigarettes consumed by household members did not seem to affect the severity of the DNA damage. Since children spend most of their time at home and cannot remove themselves from harmful living conditions this important genotoxic finding should be considered by smoker parents for the future health consequences of their children.