Kanserli çocuğu olan annelerin psikometrik değerlendirilmesi
Psychometrric evaluation of mothers who has a child with cancer
- Tez No: 271676
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜNSAL ÖZGEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Psychology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Çalışmamızda çocukluk çağı kanserlerinde tedaviyle annelerin tanı anındaki ve izlemdeki depresyon ve anksiyetesi arasındaki değişimi görmeyi ve çocuk, anne ve ailenin bazı sosyodemografik özelliklerinin annenin tanı ve izlemdeki depresyon ve anksiyetesine etkisini incelemeyi hedefledik.Annelere çocuklarına tanı konulduğunda veya en geç iki hafta içinde, kişisel bilgi formu, sosyodemografik veri formu, Beck Anksiyete Ölçeği ve Beck Depresyon Ölçekleri uygulandı. Tanıdan altı ay sonra ise annelere Beck Anksiyete Ölçeği ve Beck Depresyon Ölçekleri tekrar uygulandı. Daha sonra bu anket formları İnönü Üniveristesi Tıp Fakültesi Psikiyatri AD tarafından puanlandırılıp değerlendirildi.Annenin tanı anındaki depresyon ve anksiyetesinin izlemde zamanla belirgin şekilde azaldığı görüldü. Çocuğun cinsiyetinin erkek olmasının tanı anında depresyon ve anksiyete puanlarına etkili olduğu görüldü. Çocuğun tanısının, yaşının, annenin eğitiminin, yaşının, çocuk sayısının, babanın eğitiminin, ailenin gelir düzeyinin, ailenin sosyal güvencesinin ve ailedeki kişi sayısının annenin tanı ve izlemde depresyon ve anksiyete puanına etkisinin olmadığı görüldü. Ailenin Malatya merkezde yaşıyor olmasının annenin kontrolde anksiyetesinin devam etmesine etkili olduğu görüldü
Özet (Çeviri)
Aim of our study is to evaluate the change of anxiety and depression of a mother who has a child over time and to determine whether maternal anxiety and depression varied by sociodemographic characteristics of families.43 mothers of children newly diagnosed with cancer or within 1-2 weeks of diagnosis were questionnaired with Personal Data Inventory, Sociodemographic Data Inventory, Beck-Depression Inventory and Beck Anxiety Inventory. The same mothers were questionnaired again with Beck-Depression Inventory and Beck Anxiety Inventory 6 months after the diagnosis. Then these open-ended interviews were evaluated by İnönü University Faculty of Medicine Psychiatry Department.In our study Beck Depression and Beck Anxiety scores of mothers were high during the diagnosis period and scores were decreasing over time.