İstanbuldaki bir Vakıf Üniversitesi öğrencilerinin süt ve fermente süt ürünleri tüketiminin laktoz intoleransı ile ilişkisi
The relationship between consumptions of dairy and fermented dairy products in lactose intolerance among students of A Foundation University in İstanbul
  1. Tez No: 644725
  2. Yazar: ELİF NUR SAVCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma İstanbul Aydın Üniversitesi Okul Öncesi Öğretmenliği bölümünde okuyan öğrencilerle, süt ve süt ürünleri tüketimi sonrası oluşabilecek gastrointestinal semptomları, laktoz intolerans durumları ve bilgilerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışma gönüllülük esasına dayalı olarak 200 kız öğrenci ile yürütülmüştür. Katılımcılara 22 soruluk veri bilgi formu uygulanmıştır. İstatistiksel analizler için NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 (Kaysville, Utah, USA) programı kullanıldı. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metodlar kullanıldı. Nicel verilerin normal dağılıma uygunlukları Shapiro-Wilk testi ve grafiksel incelemeler ile sınanmıştır. Normal dağılım göstermeyen nicel değişkenlerin iki grup arası karşılaştırmalarında Mann-Whitney U test kullanıldı. Nitel verilerin karşılaştırılmasında Pearson ki-kare test ve Fisher-Freeman-Halton exact test kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study was conduct to determine the gastrointestinal symptoms after the consumption of milk and dairy products, lactose intolerance status and knowledge with Pre-school Teaching departments students at İstanbul Aydın University. The study was carried out with 200 female students on a voluntary basis. A data information form with 22 questions was applied to the participants. NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 (Kaysville, Utah, USA) program was used for statistical analysis. Descriptive statistical methods were used while evaluating the study data. The suitability of quantitative data to normal distribution was tested by Shapiro-Wilk test and graphical examinations. Mann-Whitney U test was used to compare the quantitative variables that did not show normal distribution between the two groups. Pearson chi-square test and Fisher-Freeman-Halton exact test were used to compare qualitative data.