Financial structure of Turkish and European Union companies a comparative study: Turkey and Spain
Türk ve Avrupa Birliği'ne üye ülkelere ait şirketlerin finansal yapısı mukayeseli bir çalışma; Türkiye ve İspanya
  1. Tez No: 64473
  2. Yazar: DERYA KARSLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÖZER ERTUNA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
KISA ÖZET Türk ve Avrupa Birliği'ne üye ülkelere ait Şirketlerin Finansal Yapısı Mukayeseli bir Çalışma: Türkiye ve İspanya Derya Karslı Bu çalışmanın amacı, Türk ve Avrupa Birliği'ne (AB) üye ülkelerin firmaları mukayese edildiğinde finansal yapılarında bir farklılık olup olmadığını incelemek ve bu farklılığı hangi finansal göstergelerin oluşturduğunu incelemektir. Türk firmalarını tüm AB 'ne üye ülkelerin firmaları ile karşılaştırmak mümkün olmadığından sadece bir ülke AB'ni temsilen seçilmiştir. İspanya, gerek ekonomik gelişmesi ve gerekse ekonomik yapısı açısından bu mukayeseye uygun bir örnek teşkil etmektedir. İspanya, 1986 yılında AT'a üye olmuş ve yedi yıllık bir adaptasyon sürecinden sonra, 1993 yılında Gümrük Birliği' ni imzalamıştır. Dolayısıyla, 1990-1994 yıllarını kapsayan bu mukayeseli çalışmamız, Türkiye'nin AB'ne üyeliği için bazı stratejiler belirlemesine yardımcı olmayı ummaktadır. Böylece, bu çalışma, Türk ve İspanyol sanayi kuruluşlarının finansal yapıları arasında 1990-1994 yıllarında, bir farklılık olup olmadığını analiz etmeyi ve ayrıca bu firmaların finansal yapılarındaki zayıf ve kuvvetli noktalan tespit etmeyi amaçlar. Çalışmada, 10 farklı sektörden seçilmiş, 66 Türk ve 39 İspanyol sanayi firması beş yıllık bir zaman serisinde incelenmiştir. Bu amaçla 17 finansal rasyo hesaplanmış ve bu değişkenlere Faktör Analizi ugulanmıştır. 6 faktör altında gruplanan bu değişkenler daha sonra Diskriminant ve Çoklu Regresyon Analizlerine tabi tutularak bu iki grup arasında finansal bakımdan bir farklılık olup olmadığı incelenmiştir. Elde edilen neticeler, Türk ve İspanyol sanayi kuruluşlarının finansal yapılarında karlılık, aktif devir hızı ve borç politikaları adı verilen değişkenler açısından, bu beş yıllık dönem içerisinde çok önemli derecede farklılıklar olduğunu göstermiştir. vi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Financial Structure of Turkish and European Union Companies A Comparative Study: Turkey and Spain by Derya Karsh The purpose of this study is to examine whether there is a difference in the financial structures of Turkish firms compared to European Union firms and to determine which financial indicators constitute this difference. Since it is not feasible to compare Turkish firms with all EU firms one country was chosen to represent EU. Spain with regards to both its economic development and structure can be considered to be a good match since it became a member of the European Community in 1986 and signed the Customs Union Treaty in 1993 after an adjustment period of seven years. In other words, this comparison covering the period of 1990-1994 is expected to help Turkey to formulate strategies for the membership in European Union. Thus, this study attempts to analyze whether there is a difference in the financial structures of the Turkish and Spanish industrial firms and also to determine the weak and powerful points of these companies for the period of 1990-1994. In the study, financial ratios of 66 Turkish and 39 Spanish industrial firms from 10 different sectors have been analyzed for the five year period. Factor Analysis has been applied to 17 financial ratios for 5 years and six factors have been derived. After reducing the data through Factor Analysis, Discriminant and Multiple Regression Analyses have been employed to test whether there was a difference between the two groups of companies with respect to financial structures. The results indicate that there is a significant difference between the Turkish and Spanish industrial companies with respect to profitability, asset turnover, and debt policy for the period of 1990-1994.