Business process reengineering with application
Uygulamalarda yeniden yapılanma
  1. Tez No: 64472
  2. Yazar: GÖRKEM İPLİKÇİOĞLU RAYMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN ALPAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu tezde son yılların en gözde işletme kavramlarından birisi olan Yeniden Yapılanma incelenmiştir. Günümüzde pek çok şirket verimliliklerini ve performanslarını artırmak amacı ile yeniden yapılanmaya gidiyor ve organizasyonlarını bu teknik sayesinde yeniden düzenliyorlar. Yapılan çalışma ile, Yeniden Yapılanma konusunun kısa bir tarihçesi verilerek bu işletme kavramının ortaya çıkış koşulları ve nedenleri belirtilmiştir. Konuyu tam olarak kavrayabilmek ve dünyada nasıl yorumlandığını belirlemek amacı ile Yeniden Yapılanma süreci ile ilgili yapılmış çalışmalar incelenmiştir. Söz konusu teknik ilgili olduğu Toplam Kalite Yönetimi ve Sürekli Gelişme gibi işletme kavramları ile de karşılaştırılmıştır. Yeniden Yapılanma sürecini uygulamış olan bazı şirketler incelenerek, yaşamış oldukları deneyimler anlatılmıştır. Şirket analizleri uluslararası bir bilgisayar şirketi üzerine yoğunlaştırılmış ve bu şirketin yapılanması detayla incelenmiştir.VH Bahsi geçen çok uluslu şirkette bir araştırma yapılmıştır. Bu araştırma şirket çalışanlarının çoğunun yeniden yapılanmayı başarılı bulduklarını ve memnun olduklarını ortaya koymuştur. Çalışanların görüşlerinin Yeniden Yapılanma ile birlikte performans, motivasyon ve müşteri memnuniyetinin arttığı yönünde olduğu anlaşılmıştır. Beklenen sonuçlarının aksine, yapılanma sonrası süreçlerin daha basit olmadığı ve iş yükünün azalmadığı -belirtilmiştir. Yeniden yapılanmaya karşı tutumlar yönetimin üst düzeylerine çıkıldıkça daha olumlu bulunmuştur. Farklı şirketlerin deneyimlerinin incelenmesi ve bilgisayar şirketinde yapılan araştırma sonrasında, bu tez ile bir yeniden yapılanma yöntemi önerilmiştir. Bu yöntem şirketlerin verimli ve etkili bir şekilde değişmelerini sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Business Process Reengineering (BPR), which has been one of the mostpopular management concepts in the recent years, is investigated in this thesis.Many companies implement reengineering in order to improve their efficiencies,achieve performance improvements and they try to reinvent their organization viathis new management technique.A brief history of Business Process Reengineering subject is outlined in thisstudy with the aim of understanding the conditions and the reasons of its emergenceas a new management concept. Literature is reviewed to understand the subjectthoroughly and to find out how this technique has been interpreted in the' world.BPR is also compared with other management concepts it is in relation with such asTotal Quality Management and Continuous Improvement.Some companies that have implemented reengineering are analysed and theirexperiences are discussed. Analysis is then focused on a specific multinationalcomputer company. This company's reengineering implementation has beenanalysed in detail.A research has been conducted in this multinational company. The findingsof this research revealed that most of the employees rate reengineering as asuccessful initiative and they are satisfied with reengineering. The general opinionsabout the consequences of reengineering implementation are found out to beincreased performance, motivation and customer satisfaction. In contrast toexpected· BPR results, the employees figured out that processes did not becomesimpler and workload was not reduced after BPR implementation in their company.Perceptions towards reengineering were more positive going from bottom to toplevels of management.Having analysed different companies experiences and conducted a researchon a specific company, a business process reengineering methodology is proposed inthis thesis. This methodology can help companies to implement their changesefficiently and effectively.