The effect of dietary fat intake during metarnal and maturation periods on the hepatic oxidative strees status in offspring sprague dawley rats
Maternal ve maturasyon dönemlerinde diyetle alınan yağın yavru sprague dawley sıçanların karaciğer oksidatif stres durumuna etkisi
  1. Tez No: 644740
  2. Yazar: OULA FARAG MUFTAH BENNASER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU GEMİCİ BAŞOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Maternal diyetin çocuk popülasyonunda oksidatif stres, inflamasyon, obezite, tip II diyabet ve Non-alkolik yağlı karaciğer hastalığı (NAFLD) tanısı ile ilişkili olduğu düşünülmektedir. Reaktif oksijen türleri (ROS), DNA, lipidler ve proteinlere zarar vererek hastalık oluşumuna katkıda bulunur, hücresel homeostazda bir bozulmaya ve hasarlı moleküllerin birikmesine neden olur. Karaciğer, enerji vücut homeostazı ve oksidatif stresin düzenleyicisidir ve karaciğer sorunları, birçok metabolik hastalığa yol açabilir. Bu çalışmada, maternal ve olgunlaşma dönemlerinde farklı miktarlarda yağ içeren diyetlere maruz kalan Sprague Dawley sıçanların karaciğerlerindeki morfolojik değişimi ve oksidatif stres seviyelerini belirlemeyi amaçladık. Çalışmanın birinci bölümünde anne Sprague-Dawley sıçanlarına gebelik (21 gün) ve emzirme döneminde (21 gün) yüksek yağlı diyet (HFD), standart yağ diyeti (SFD) ve düşük yağlı diyet (LFD) uygulandı. Çalışmanın ikinci bölümünde üç ana gruptaki erkek yavrulara 120 gün boyunca (olgunlaşma döneminde) HFD, SFD ve LFD uygulandı. Bu çalışmada dokuz farklı grupta toplam 54 erkek sıçan kullanıldı. Deney gruplarının sakrifikasyonundan sonra, karaciğer dokusunun bir kısmı oksidatif stres parametrelerini belirlemek için -80 °C'de saklandı Karaciğer homojenize edildi ve toplam antioksidan durumu ve lizattaki toplam oksidan durumu ticari kitlerle belirlendi.
Özet (Çeviri)
Maternal diet is thought to associated with the determination of obesity, type II diabetes and nonalcoholic fatty liver disease (NAFLD) through oxidative stress and inflammation in the juvenile population. Reactive oxygen species (ROS) contribute to the illness state by harming DNA, lipids, and proteins, driving to a disturbance in cellular homeostasis and an aggregation of harmed molecules. The liver is the controller of vitality body homeostasis and oxidative stress and the liver problems can give rise to numerous metabolic diseases. In this consider, we aimed to determine the impact of different fat-containing diets exposure during maternal and maturation periods on the hepatic oxidative stress in offspring Sprague Dawley rats. In the first part of the study, mother Sprague-Dawley rats were administered with high-fat diet (HFD), standard fat diet (SFD) and low-fat diet (LFD) during the gestational (21 days) and lactation (21 days) periods. The male pups from three main groups were then administered with HFD, SFD and LFD during the maturation period for 120 days in the second part of the study. A total of 54 male rats in nine different groups were utilized in this study. After the sacrification of experimental groups, a part of liver tissues stored at - 80°C in order to determine oxidative stress parameters. In this process, the liver was homogenized and total antioxidant status and total oxidant status in the lysate were determined with commercial kits. Our study suggests that dietary fat intake during maternal and maturation periods can affect the hepatic oxidative stress status in offspring Sprague Dawley rats.