Video yardımlı torakoskopik sempatikotomilerde entübe ve non-entübe havayolu tekniklerinin perioperatif etkilerinin karşılaştırılması
Comprasion of perioperative effects of intubated and non-intubated airway techniques in video-assisted thoracoscopic sympathicotomies
- Tez No: 644741
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN ŞENKAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Video yardımlı torakoskopik sempatikotomilerde (VATS Sempatikotomi) standart yöntem olarak uygulanan çift lümenli endobronşiyal tüp (ÇLT) ile sağlanan havayolu yönetiminin, Proseal Laryngeal Mask Airway (PLMA) ile spontan solunumda uygulanan diğer bir yöntemle karşılaştırılması ve PLMA kullanımıyla bu vakaların başarılı ve güvenli bir şekilde yapılabileceğinin gösterilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Prospektif olarak tasarlanan çalışmada hastalar, kullanılan havayolu tekniğine göre; LMA ve ÇLT olarak iki grupta değerlendirilmiştir. Her iki grupta hastaların demografik verileri, intraoperatif dönemde yapılan işlem ve ilaçların verileri, anestezi ve cerrahi işlemlerin süreleri, mekanik ventilatör solunum parametreleri, cerrahın uygulanabilirlik açısından değerlendirmesi, anestezi sonrası bakım ünitesindeki (ASBÜ) ağrı skoru, analjezik ajan kullanımı ve kalış süresi; postoperatif oral alım ve mobilizasyon süreleri, postoperatif 6. ve 24. saatteki klinik takipleri sırasındaki ağrı skorları, komplikasyonlar (hava kaçağı, pnömotoraks, hava kaçağı, boğaz ağrısı, bulantı-kusma) ve hastanede kalış süreleri kaydedilmiştir. Bulgular: Cerrahi uygulanabilirlik açısından iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark görülmedi.
Özet (Çeviri)
Aim: It is intended to be shown that airway management provided by the double lumen endobronchial tube (DLT) as a standard method in video-assisted thoracoscopic sympathicotomies (VATS Sympathicotomy) compared with another method applied in spontaneous breathing with the use of Proseal Laryngeal Mask Airway (PLMA) can be performed safely and successfully. Materials and Methods: In the prospective designed study, patients were evaluated in two groups (LMA and DLT) according to the airway technique used. Demographic data of patients, data of intraoperative procedures and medications, duration of anesthesia and surgical procedures, mechanical ventilator respiration parameters, evaluation of the surgeon in terms of feasibility, pain score in the post-anesthesia care unit (PACU), use of analgesic agent and duration of stay and also pain scores, complications (air leak, pneumothorax, sore throat, nausea-vomiting) and and hospital stay were recorded during clinical follow-up at 6th and 24th hour postoperatively. Results: There was no statistically significant difference between the two groups in terms of surgical feasibility.