Hatay ilinde etnobotanik bir çalışma
An ethnobotanical study in Hatay province
- Tez No: 644751
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ETİL GÜZELMERİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fitoterapi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 299
Özet
Bu çalışma, Hatay ilinde halkın tıbbi olarak yararlandıkları bitkileri, bu bitkilerin hangi yerel adlarla isimlendirildiklerini, bitkinin hangi kısmını ne amaçla ve nasıl kullandıklarını belirlemek amacı ile yapıldı. Nisan – Ağustos 2019 döneminde Hatay'ın Antakya, Kumlu, Reyhanlı ilçeleri dışında tüm ilçeleri ziyaret edildi. İlaveten, Hatay'ın 21 köyü ve 5 yaylası ziyaret edildi. Toplam 207 kişiyle birebir görüşmelerle anket yapıldı. Bu kişiler arasında bitki kullanımına ait tecrübelerini fazla olduğu düşünülen korucu, çoban, avcı ve köy ebeleriyle görüşüldü. Bu görüşmeler sırasında bitki örnekleri toplanarak, herbaryum yapıldı. Sonuç olarak, 63 tane familyaya ait 146 bitki taksonun Hatay halkı tarafından kullanıldığı tespit edildi. Halk arasında en sık kullanılan bitkiler Olea europaea L. (zeytin), Allium cepa L. (soğan), Allium sativum L. (Sarımsak), Citrus limon (L.) Burm.f. (limon), Hypericum perforatum L. ve Hypericum triquetrifolium Turra ve Laurus nobilis L. (defne) olarak saptandı. Halkın en sık kullandığı bitkiler Oleaceae, Amaryllidaceae, Rutaceae, Hypericaceae familyalara aittir. Familya bakımından sık kulanılan familyalar ise Rosaceae (%8), Lamiaceae (%7) Asteraceae (%6), Solanaecae (%5), Cucurbitaceae (%4) olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Master Thesis, İstanbul This study was carried out in a way that shows the plants that the people use medically in Hatay province, by which local names these plants are named, what the plant is for, and how they use it. All districts of Hatay, except Antakya, Kumlu and Reyhanlı districts, were visited in April - August 2019. In addition, 21 villages and 5 plateaus of Hatay were visited. A survey was conducted with one-on-one interviews with a total of 207 people. Interviews with village guards, shepherds, hunters and village midwives. Plant samples were collected from these interviews, herbarium was made. As a result, 146 plants belonging to 63 families stated that taxa will be examined by the people of Hatay. Olea europaea L. (olive), Allium cepa L. (onion), Allium sativum L. (Garlic), Citrus lemon L. (lemon), Hypericum perforatum L. and Hypericum triquetrifolium Turra and Laurus nobilis L. (laurel). Oleaceae, Amaryllidaceae, Rutaceae, Hypericaceae were the most common plants used by the population. İt was determined that Rosaceae (8%), Lamiaceae (7%), Asteraceae (6%), Solanaecae (5%), Cucurbitaceae (4%) were the families commonly used in terms of families.