Literary narratives of trauma: Recognition, reconstruction and negotiation in Borderlands/La Frontera, The Color Purple and Black Girl, White Girl
Travma anlatıları: Borderlands/La Frontera, The Color Purple ve Black Girl, White Girl metinlerinde tanımlama, yeniden yapılandırma ve uzlaşma
  1. Tez No: 644752
  2. Yazar: DİNA İSLAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İRFAN CENK YAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tezin amacı, Gloria Anzaldua'nın Borderlands/ La Frontera: The New Mestiza (1987), Alice Walker'ın The Color Purple (1982), ve Joyce Carol Oates'ın Black Girl, White Girl (2006) başlıklı eserlerinin, Sömürgecilik Sonrası Feminist Kuram ve Travma kuramları ışığında bir okuması yapılarak, adı geçen eserlerin ortak bir tema olarak ele alınan bireysel ve/veya kolektif bir biçimde tecrübe edilen“Travma”olgusunu incelemektir. Bu eserlerdeki başkarakterler tarafından, 1-) travmanın yüzleşilerek tanımlanması, 2-) travmanın yeniden yapılandırılması, 3-) travma ile uzlaşma şeklinde üç aşama ile tecrübe edilen travmanın, yeni bir kimlik yapılandırılma sürecindeki etkisini belirlemek için bir yakın okuma yapılacaktır. Sonuç olarak, travmanın ilk aşamasında nesne konumunda bulunan bu başkarakterlerin, süreç tamamlandığında nasıl bir ses sahibi olan öznelere dönüştüğü izlenecektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to perform a close reading of three texts, namely, The Color Purple (1982) by Alice Walker, Borderlands/La Frontera: The New Mestiza (1987) by Gloria Anzaldua, and Black Girl, White Girl (2006) by Joyce Carol Oates in the light of Trauma theory and Postcolonial Feminist theories in order to analyze the traumas experienced individually and/or collectively. It will analyze the processes of 1-) confronting the trauma, 2-) reconstructing the traumatic experience, and 3-) reconciling the traumas experienced, in a three-staged study, to identify its impact on the characters' reconstructing a new identity. As a result, it will scrutinize the transformation of the characters by transforming from silent“objects”in the early stages of trauma to eventually become speaking“subjects”.