Azerbaycan petrol endüstrisi ve gelişim aşamaları
Azerbaijan oil industry and development stages
- Tez No: 644767
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KALA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Konunun amacı, ülkedeki petrol ve gaz endüstrisinin gelişimini teşvik eden bilimsel yenilikleri gözden geçirmek ve bilim adamlarının bu alanda söyledikleri teorik konuları, konu bilgisini sistemleştirerek kullanmaktır. Ülkenin petrol ve doğal gaz kompleksinin karşı karşıya olduğu ana görev, petrol stratejisinin başarısını güçlendirmek, ekonominin ve nüfusun enerji kaynaklarına olan talebinin daha eksiksiz bir şekilde tatmin edilmesini sağlamaktır. Bu önemli görevi yerine getirmek için Azerbaycan Cumhuriyeti Akaryakıt ve Enerji Kompleksinin Geliştirilmesi Devlet Programı (2005-2015), bu kompleks tarafından kapsanan alanların geliştirilmesi için tanımlı tedbirler ve bunların uygulanması için özel tedbirler kazanılmasıyla petrol ve gaz endüstrisindeki ortak ekonomik sorunların araştırılmasında yeni niteliksel değişiklikler yapılmıştır. Eski ekonomik ve ideolojik sistemin dağılması ve liberal değerler temelinde pazar ekonomisi ile değiştirilmesi, soruna daha uygun çözümlerin yolunu açmıştır. Şimdi, daha stratejik, ileri görüşlü, bilimsel olarak zorlayıcı çözümler, kapsamlı araştırmalar ve pratik uygulamalar için beklemektedir. Bu bağlamda, verimlilik, istikrar, eski petrol sahalarında ekonomik büyüme, potansiyel ve kaynakların rasyonel kullanımı, finansal güç, ekonomik esnekliğin artırılması, alanda yeni pazar ilişkilerinin oluşturulması, petrol üretimi ve genel endüstri için metodolojik yönlerin belirlenmesi gibi temel öncelikler araştırma konusunun incelenmesi gerektirmektedir. Bu nedenle“Azerbaycan petrol endüstrisi ve gelişim aşamaları”araştırmasının amacı Azerbaycan petrol endüstrisinin incelenmesidir.
Özet (Çeviri)
The aim of the subject is to review the scientific innovations that encourage the development of the oil and gas industry in the country and to use the theoretical issues that scientists say in this field by systematizing the subject information. The main task facing the country's oil and gas complex is to strengthen the success of the oil strategy and ensure a more complete satisfaction of the economy and the population's demand for energy resources. To fulfill this important task, the State Program for the Development of the Fuel and Energy Complex of the Republic of Azerbaijan (2005-2015) will continue to implement defined measures for the development of areas covered by this complex and specific measures for their implementation. New qualitative changes have been made in the study of common economic problems in the oil and gas industry with the acquisition of independent state status in Azerbaijan. The disintegration of the old economic and ideological system and its replacement with the market economy on the basis of liberal values paved the way for more suitable solutions to the problem. Now it is waiting for more strategic, forward-thinking, scientifically challenging solutions, extensive research and practical applications. In this context, basic priorities such as efficiency, stability, economic growth in old oil fields, rational use of potential and resources, financial power, increasing economic flexibility, establishing new market relations in the field, determining methodological aspects for oil production and general industry require examination of the research subject. For this reason, the aim of the“Azerbaijan oil industry and its stages of development”is to examine the Azerbaijani oil industry.