Acil servislerde süreçlerin ve kaynak kapasitelerinin farklı triaj senaryolarına göre değerlendirilmesi: Simülasyon temelli analizler ve bir model önerisi
Evaluating processes and resource capacities in emergency services according to different triage scenarios: Simulation-based analysis and a model proposal
  1. Tez No: 644766
  2. Yazar: ABDURRAHMAN İSKENDER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM TÜZEMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Acil servisler, düzensiz hasta gelişleriyle karakterize edilen 7/24 esasına göre hizmet veren sağlık birimleridir. Hastanelerin en dinamik birimleri olarak, hayatı tehdit eden vakalardan çok basit yakınmalara kadar her türden hastaya hizmet verebilmektedir. Acil servis başvurularındaki hızlı artış sık sık aşırı yoğunluğa sebep olarak tedavilerde aksamalara, iş yükünde artışa, hizmet kalitesinde azalmaya ve yönetimsel zorlukların ortaya çıkmasına zemin hazırlamaktadır. Bütün hizmet sektörlerinde olduğu gibi sağlık işletmelerinde de kaliteli ve zamanında hizmet verilebilmesi için uygun planlama yapılması son derece önemlidir. İstenmeyen sonuçlarla karşılaşmamak için acil servisler gibi dinamik birimlerde yapılacak planlamanın olası sonuçlarının uygulanmaya konulmadan test edilmesi önemlidir. Simülasyon bu tür planlama sonuçlarını görme ve değerlendirme açısından oldukça kullanışlı bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Bir kamu hastanesi acil servisinde yürütülen bu çalışma acil servislerde yeni bir triaj uygulaması önermektedir. Böylece sıklıkla oluşan yoğunluğu azaltarak hastalara daha kaliteli hizmet vermeyi amaçlamaktadır. Önerilen triaj uygulamasına göre hastaların acil serviste kalma ve süreçler arasında bekleme süreleri kısaltılırken hasta sağlığı ve güvenliğini tehlikeye atmayacak uygun personel planlaması yapılmıştır. Önerilen triaj uygulaması temel alınarak oluşturulan simülasyon verilerine göre sarı triaj kodlu hastaların acil serviste kalma süresinde %44,45, ilk muayene kuyruğunda bekleme süresinde %83,44 oranında bir azalmanın olabileceği tespit edilmiştir. Ayrıca yeni personel planı ile doktor çalışma saatinde %20,24, hemşire çalışma saatinde %30, tıbbi sekreter çalışma saatinde %40 ve kayıt personeli çalışma saatinde ise %50 oranında kazanç elde edilebileceği öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
Emergency departments are healthcare units that serve on a 24/7 basis, characterized by irregular patient arrivals. As the most dynamic departments of the hospitals, they serve all kinds of patients from life-threatening cases to very simple complaints. The rapid increase in emergency department applications causes frequent overcrowding, causing disruptions in treatment, an increase in workload, a decrease in service quality, and administrative difficulties. As in all service sectors, effective management is extremely important in order to provide quality and timely service in health institutions. In order to avoid undesired results, it is important to see the possible consequences of managing in dynamic units such as emergency services before they are put into practice. Simulation appears to be a very useful method in terms of seeing and evaluating such managing results. This study was conducted in the emergency department of a public hospital, which proposes a new triage system in the emergency departments. Thus, it is aimed to provide better quality service to patients by reducing the frequent crowding. According to the proposed triage system, while reducing the waiting time of the patients in the emergency room and between the processes, appropriate personnel planning was made that would not endanger patient health and safety. According to the simulation data based on the proposed triage system, it was determined that there might be a 44.45% reduction in the duration of stay in the emerceny department and 83.44% in the waiting time in the first examination queue for the patients with the yellow triage code. In addition, with the new staff plan, it was foreseen that 20.24% earnings from doctor working hours, 30% from nurse working hours, 40% from medical secretary working hours and 50% from registration staff working hours were predicted.