Moderating role of emotion expression between fragile and secure self-esteem on self-regulation under ego-threat
Ego tehdidi altında duyguların dışavurumunun kırılgan ve güvenli benlik saygısı arasındaki ilişkide düzenleyici rolü
  1. Tez No: 644802
  2. Yazar: SEDA MERVE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK ŞAHİN ACAR, PROF. DR. NEBİ SÜMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Düşük benlik saygısı genellikle olumsuz sonuçların nedeni olarak görülmektedir, ancak son çalışmalar yüksek benlik saygısının belirli koşullar altında benlik düzenleme başarısızlığı da dâhil olmak üzere birçok olumsuz sonuca yol açabileceğini gösterdi. Özellikle kırılgan yüksek benlik saygısına sahip olanlar (güvenli yüksek benlik saygısına kıyasla), ego tehdidi yaşarlarsa benlik düzenlemesinde başarısızlık gösterme eğilimindedirler. Bununla birlikte, ego tehdidi yaşayan bireylere duygularını ifade etme fırsatı verildiğinde, benlik düzenleme kapasitesinin değişip değişmeyeceği henüz keşfedilmemiştir. Dahası, benlik saygısı kırılgan ya da güvenli olanlarda duygu ifadesinin etkilerinin nasıl farklılaşacağı bilinmemektedir. Bu tez, genel benlik saygısı yüksek ve düşük olan bireylerin (güvenli ve kırılgan benlik saygısı düzeyinde) benlik düzenleme başarılarını duygu ifadesinin düzenleyici rolü bağlamında ego tehdidi manipülasyonu altında incelemeyi amaçlamaktadır. Yöntem detaylı bir şekilde sunulmuştur. Sonuçlar, benlik saygısı ve duygu ifadesinin benlik düzenleme ile ilişkili olmadığını gösterdi. Bununla birlikte, duygularını ifade eden bireylerde benlik saygısı sabitliği, benlik düzenleme başarısızlığı ile ilişkilendirilmezken, duygularını ifade etmeyenler için benlik saygısı sabitliği benlik düzenleme başarısızlığını yordamaktadır. Açıklayıcı analizler, benlik saygısı ile duygusal ifade arasındaki ilişkide cinsiyet farklılıklarının kritik bir faktör olduğunu ortaya koymuştur. Benlik saygısı düşük olan erkekler, duygularını ego tehdidi manipülasyonu altında ifade ettiklerinde, yüksek benlik saygısı olan erkeklerden daha az benlik düzenleme başarısızlığına sahipti. Ancak benlik saygısı ve duygu ifadesi benlik düzenleme başarısızlığı ile ilişkili değildi. Bulguların anlamı ve çalışmanın ego tehdidi ve benlik düzenleme konusundaki mevcut literatüre katkısı tartışıldı.
Özet (Çeviri)
Low self-esteem is commonly seen as the cause of negative outcomes though recent work has demonstrated that high self-esteem can also lead many negative outcomes including self-regulation failure under certain conditions. Especially those with fragile high self-esteem (vs. secure high self-esteem) tend to show poor self-regulation if they experience ego-threat. However, it has been left unexplored whether or not the capacity to self-regulate change when individuals who are experiencing ego threat are given an opportunity to express their emotions. Moreover, it is unknown how the effects of emotion expression would differ among those with secure vs. fragile self-esteem. The current thesis aims to examine the moderating role of emotion expression between individuals with high vs. low global self-esteem, and those with secure and fragile self-esteem, and self-regulation under ego-threat manipulation. The method was presented in detail. The results showed that self-esteem and emotion expression were not related to self-regulation. However, among individuals who expressed their emotions, self-esteem stability was not associated with self-regulation failure, whereas for those who did not express their emotions, self-esteem stability predicted self-regulation failure. Explanatory analyses revealed that gender differences are critical factor on the relationship between self-esteem and emotional expression. Men with low self-esteem had less self-regulation failure than men with high self-esteem when they express their emotions under ego-threat manipulation. However, self-esteem and emotion expression were not related to self-regulation failure. The implication of findings as well as the contribution of the study to the current work in ego threat and self-regulation were discussed.