Sosyal medya yoluyla işlenen hakaret suçu
Defamatory crime committed via social media
  1. Tez No: 644810
  2. Yazar: MUSTAFA BUĞRA ŞENGÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU ERTEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Türk Ceza Kanunu'nda hakaret suçu kişilerin onur ve şerefini koruma altına almaktadır. İnsan onuru Anayasa'da ve ceza kanunlarımızda korunmakla birlikte evrensel olarak da korunan bir değerdir. Onur ve şeref kavramı insan için en önemli manevi kavramlardan olup ihlallerin engellenmesi bizim için büyük önem arz etmektedir. Sosyal medya; internet erişimi olan, çocuk, genç, yaşlı her kesimden, her kültürden, her eğitim seviyesinden insanın kullandığı günümüzde en yaygın kullanılan iletişim aracıdır. Toplumda her zaman rastlanan ve suç tanımına uyan davranışlar, artık sosyal medyaya taşınmış ve Türk Ceza Kanunu'nda belirtilen suçların birçoğu sosyal medya vasıtasıyla işlenebilir hale gelmiştir. Hakaret suçu kanunda ilk düzenlendiğinde sadece yüz yüze, telgraf, telefon veya mektupla işlenebilirken teknolojinin ilerlemesi ve internet kullanımındaki artışla çoğunlukla sosyal medya üzerinden işlenir hâle gelmiştir. Bu durum nedeniyle kanunda günümüzün şartlarına uygun düzenlemeler yapılması gerekmektedir. Sosyal medya üzerinden işlenen hakaret suçunun işleniş şekli, delillerin toplanması, suçlunun tespiti, usul, ispat ve maddi hukuk açısından birçok farklılık içermektedir. Bu durum da uygulamada ciddi sorunlara yol açmaktadır.
Özet (Çeviri)
The offense of libel in the Turkish Penal Code protects the people's honour and esteem. While human dignity is protected in our constitution and our penal codes, it is a universally protected value too. The concepts of honour and esteem are one of the most important spiritual concepts for human and it is very important for us to prevent violations. Social media: It is the most widely used communication tool used by people with internet access, from all walks of life, from every culture, from all educational levels. The behaviors that are always encountered in the society and that comply with the definition of crime have now been moved to social media and many of the crimes specified in the Turkish Penal Code have become committed with social media. When the offense of defamation was first regulated in the law while it could be committed face-to-face, telegraph, telephone or letter, it has become mostly processed on social media with the advancement of technology and the increase in internet usage. Due to this situation, it is necessary to make regulations in accordance with today's conditions in the law. The way the insult crime is committed via social media includes many differences in terms of collecting the evidence, detecting the criminal, procedure, proof, and material law. This situation causes serious problems in practice.