Natural nutrition trends in women, orthorexia nervosa and food neophobia
Kadınlarda doğal beslenme eğilimi, ortoreksiya nervosa ve yiyecekte yenilik korkusu
  1. Tez No: 644809
  2. Yazar: MELEK ÖYKÜ MUTLU ÇİMİTAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU DURUKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bakım veren rolü ve estetik endişeler kadınların, zayıf güzelliğin idealize edildiği beslenme sektöründe hedef alınmasına yol açmaktadır. Bu çalışma kadınların beslenmedeki rolünü ve sağlıklı beslenmeye yaklaşımlarını araştırmak, beslenme alışkanlıklarının doğal gıda trendinden nasıl etkilendiğini anlamak ve beslenme alanında hangi bilgi kaynaklarını kullandıklarını öğrenmek amacı ile yapılmıştır. Odak Grup yöntemi ile yürütülmüş bu kesitsel kalitatif çalışma, Mart 2019'da toplam 18 kadınla, 3 odak grubu ve 1 derinlemesine mülakat ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların çoğunluğunu üniversite mezunu, çalışan, orta yaşlı, evli ve İstanbul'da yaşayan kadınların oluşturmuştur. Görüşmelerin ana başlıklarının ve alt kategorilerinin belirlenmesinde söylem analizi yöntemi, deşifre edilmiş olan metnin okuma, sınıflandırma, yorumlama ve yapılandırma aşamalarıyla, MS Excel programı ile uygulanmıştır. Görüşmelerin kelime bulutunu oluşturmak için de NVivo kullanılmıştır. Sonuç olarak, katılımcıların çoğunluğunun genel olarak sağlıklı beslenmeye çalıştığı; evde pişen yemeğin en sağlıklı gıda olduğuna inandıkları ve medya ile internetten kaynaklı bilgi ve bilgi kirliliği ortamında ne yiyebilecekleri konusunda endişe duyulan bir ortamda doğal beslenmenin yollarını aradıkları tespit edilmiştir. Bu koşullarda, yerel gıdaların daha çok tercih edildiği, organik gıdaların tartışmaya açık olduğu; paketli gıdalar ve şeker eklentili yiyeceklerden sağlığa zararlı etkilerinden dolayı genellikle kaçınıldığı; gluten ve ekmeğin ise 50 yaş üstü kadınlar ve hamileler tarafından reddedildiği saptanmıştır. Katılımcıların çoğu diyet deneyimine sahip olsa da, diyetlerini bozduklarında kendilerini suçlu hissetmektedirler. Son olarak, teşhis konulmasa da araştırma bazı Ortoreksiya Nervoza semptomlarının olduğuna işaret ederken Yiyecekte Yenilik Korkusuyla ilgili anlamlı bir sonuç elde edilmemiştir. Daha kesin sonuçlar için, çalışmanın geniş bir örneklem ile kantitatif araştırmaya genişletilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
According to caregiver role and aesthetic duties, women are main target profile of nutrition sector with a positioning of ideal slim beauty. This study was conducted to explore women's role in nutrition and their approach to healthy eating, to understand how their eating behavior is affected by natural food trends, and to learn what their main sources of information about nutrition are. This is a cross-sectional qualitative study that realized with Focus Group method of 3 groups and 1 in-depth interview that was held in March 2019 with a total of 18 women. Majority of participants were working women with university degree and they are mainly in middle age, married, and all based in Istanbul. Discourse analysis was used to identify main broads and sub-categories that mentioned in the interviews. Transcribed text analyzed through reading, classification, interpretation and structuring stages by using of MS Excel program. Also, NVivo is used to create word cloud of all interviews. As a result, majority of participants try to eat healthy in general. They believe that the healthiest food is home cooked meal; and they are looking for more natural ways of nutrition in an environment with concerns on what to eat that caused by information and misinformation on media and internet. In these conditions, our research shows that while local foods are preferred, organic foods are controversial. Packed foods and sugar added foods are generally avoided due to their health damaging effects. Gluten and bread have rejection by women over 50 years old or pregnant. Majority of participants have diet experiences and they feel guilty when breaking diet. Finally, even we don't have any diagnosis, this research raises some symptoms of Orthorexia Nervosa; but no meaningful results were obtained regarding the Food Neophobia. Furthermore, to get more specific results, this study may be expanded to a quantitative research with wider sample.