Hakaret suçu
The crime of insult
- Tez No: 320356
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN FEYZİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 357
Özet
5237 sayılı TCK'nın 125. maddesinde düzenlenen hakaret suçunun hukuki konusu bireyin ?şeref varlığı?dır. Hakaret suçu, herkes tarafından işlenebilen bir suçtur. Cezai sorumluluk taşıyan herkes bu suçun faili olabilir. Ancak basın yoluyla işlenen suçlar bakımından Basın Kanununda özel bir sorumluluk rejimi(basamaklı sorumluluk) benimsenmiştir. Bundan başka hakaret suçunda faillik bakımından vurgulanması gereken, ?ceza sorumluluğunun şahsiliği ilkesi? uyarınca tüzel kişilerin hakaret suçu faili olamayacaklarıdır. Ceza hukukunun genel prensipleri uyarınca mağdur olabilecek kişiler, hakaret suçunun da mağduru olabilirler. Bu nedenle isnat yeteneğine sahip olsun veya olmasın, yaşı, etnik kökeni, cinsiyeti, uyruğu önemli olmaksızın canlı her şahsa karşı bu suç işlenebilir. Ancak hakaret suçunun oluşması için suç mağdurunun ?belli veya belirlenebilir bir (veya birden fazla) kişi? olması gerekir. Ölüler ise hakaret suçunun mağduru olamazlar.
Özet (Çeviri)
The Turkish Penal Code (Number 5237) regulates the legal subject of the individual?s reputation under the title of ?The Crime of Insult? (Article Number 125). This crime can be perpetrated by everyone carrying criminal liability. However when it comes to media crimes, the Turkish Press Code had accepted a special cumulative responsibility regime. It must be underlined that the subjective character of the criminal law doesn?t allow legal persons to become the perpetrators of this crime. Regardless of the age, ethnicity, sexuality or the nationality anybody can be a victim of this crime according to the general principles of the criminal law. However, the crime of insult has to be personified in specific or determinable person(s). Dead people cannot be victims of this crime.