Sosyal medya aracılığıyla işlenen hakaret suçu
The Offence of insult committed through social media
  1. Tez No: 919780
  2. Yazar: ZAFER HERAND
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞAH BOSTANCI BOZBAYINDIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Hakaret suçu; 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun sekizinci bölümü olan şerefe karşı suçlar bölümünde, 125. maddede düzenlenmiş, 126.-131. maddelerinde ise sırasıyla; hakaret suçunda“Mağdurun belirlenmesi”,“İsnadın ispatı”,“İddia ve savunma dokunulmazlığı”,“Haksız fiil nedeniyle karşılıklı hakaret”,“Kişinin hatırasına hakaret”,“Soruşturma ve kovuşturma koşulları”düzenlemelerine yer verilmiştir. Tezin ilk bölümünde hakaret ve ilişkili kavramların genel hatlarıyla üzerinde durularak ulusal ve uluslararası mevzuatlardaki düzenlenme biçimi ele alınmıştır. Bunun yanı sıra yabancı ülke hukuklarında suçun düzenleniş şekillerine yer verilmiştir.“Türk Ceza Kanunu'nda Hakaret Suçu”başlıklı ikinci bölümde, hakaret suçunun Ceza Kanun'umuzda ele alınış biçimi detaylı bir şekilde incelenmeye çalışılmış, bu kapsamda suçun konusu ve korunan hukuki değer; suçun faili, mağduru, maddi konusu ve unsurları, manevi unsuru, hukuka aykırılık unsuru, nitelikli durumlar, teşebbüs, iştirak, içtima ve yaptırım ve kovuşturma usulü hususları etraflıca anlatılmıştır. Sonraki aşamalarda hakaret suçunun benzer suçlarla olan ilişkisi üzerinde durulmuştur.“Kişinin hatırasına hakaret”,“Ölülerin ceset ve kemiklerini tahkir”,“Halkı aşağılama”,“Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin kurum ve organlarını aşağılama”,“Devletin egemenlik alametlerini aşağılama”,“Cumhurbaşkanına hakaret”,“Atatürk'e ve hatırasına hakaret”suçları detaylı bir şekilde incelenmiş aynı zamanda sosyal medya yoluyla işlenen hakaret suçu konuları anlatılmaya çalışılmıştır. Üçüncü ve son bölümde ise“Sosyal Medya Aracılığıyla İşlenen Hakaret Suçu”başlığı altında, son yıllarda tüm dünyada ve ülkemizde yaygın olarak kişilerin birbirileriyle etkileşimde bulundukları sosyal ağlar üzerinden hakaret suçunun ortaya çıkış biçimleri ve sosyal medya kullanıcılarının bu kapsamdaki cezai sorumlulukları ayrıntılı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Offence of insult; regulated in the eigth section of the Turkish Penal Code 5237 under article 125 in the paragraph of crimes against honor and in articles 126-131 which respectively include the related to the offence of insult,“Identification of the victim”,“Proof of the allegation”,“Allegation and defense immunity”,“Mutual insult due to tort”,“Insult to person's memory”,“Investigation and prosecution conditions”regulations. In the first part of the thesis, insult and related concepts are emphasized in general terms and the way they are regulated in national and international legislation is discussed. The various forms of regulation of this offence in foreign country laws are also included. In the second part titled“The Crime of Insult in the Turkish Penal Code”, the way the crime of insult is handled in our Penal Code is examined in detail, and in this context, the subject of the crime and the legal value protected; the perpetrator, the victim, the material subject and elements, the moral element, the element of illegality, the qualified situations, the attempt, the participation, the assembly and sanctions, and prosecution procedures are explained in detail. In the next stages the relationship between the offence of insult and similar offences is emphasized.“Insulting the memory of the person”,“Insulting the corpses and bones of the dead”,“Humiliating the public”,“Humiliating the Turkish Nation, the State of the Republic of Turkey, the institutions and organs of the State”,“Humiliating the signs of the sovereignty of the state”,“Insulting the President”,“Insulting Atatürk and his memory”are examined in detail and at the same time, the subjects of insult crimes committed through social media are explained. In the third and last part, under the title of“The Offence of Insult Committed Through Social Media”, the forms of occurrence of the offence of insult through social networks where people interact with each other all over the world and in our country in recent years and the responsibilities of social media users in this context are examined.