Türk diasporasının siyasal katılımı çerçevesinde diaspora politikalarının gelişimi
The development of diaspora policies through politicalparticipation of Turkish diaspora
  1. Tez No: 644820
  2. Yazar: MEHMET KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
Bu tez, diaspora tartışmalarını temelden ele almakta ve bu alandaki kavramsallaştırma çalışmalarını yeni bir zemine taşımaktadır. Bu çerçevede de Türk diasporasının sınırlarını ortaya koymaktadır. Diasporanın, milletin mütemmim cüzü olduğu iddiası devletlerin diaspora politikasından kaçışları olmadığını çıkarsamaktadır. Bu bağlamda Türkiye'nin diaspora politikasının gelişimi ele alınmaktadır. Türkiye'nin son yıllarda gittikçe belirginleşen diaspora politikalarının gelişimi ve kurumsallaşması siyasal katılım hakkının elde edilmesiyle kazandığı boyutla birlikte analiz edilmektedir. Siyasal katılım, diaspora politikaları kapsamında ele alınan önemli başlıklardan bir tanesidir. Milattan önce Akdeniz kıyısında bulunan eski Yunan kolonilerini ifade etmek için kullanılan“diaspora”kavramı, Orta Çağ'da Yahudi ve Hristiyan azınlıklara, ulus devletlerin ortaya çıkması sonrasında ise kullanım alanı genişlemiş ve neredeyse bütün ulus ötesi topluluklara atfen kullanılmaya başlanmıştır. Teritoryal devletlerin siyasal sistemde yer alması ve ulus inşa hedefleri, ulus ötesi toplulukları da önemli konuma getirmiştir. Son birkaç asırda uluslararası göçlerin artması ve imparatorlukların dağılması ulus ötesi toplulukları daha da yaygınlaştırmış ve diaspora oluşumlarının zeminini oluşturmuştur. Bu bağlamda Türk diasporası, hem Osmanlı Devleti döneminde başlayan ve Cumhuriyet döneminde özellikle ikinci dünya savaşı sonrası kitleselleşen göçlerle hem de imparatorluktan ulus devlete geçişte sınırlarının dışında kalan benzer sosyo-kültürel kimliğe sahip topluluklardan oluşmaktadır. Diaspora politikaları, ulus-devletlerin gelişimleriyle birlikte yaygınlaşmış ve kurumsallaşmıştır. Birleşmiş Milletler üyesi ülkelerin yarısından fazlası diasporayla ilgili kurumsal yapılanmalara sahiptir. Diaspora politikaları, sosyal, ekonomik, kültürel ve siyasal alanlar gibi geniş bir zeminde gelişmektedir. Türkiye'nin diaspora politikası, göçmen topluluklar ve otokton diasporalar bağlamında iki ayrı kulvarda gelişmiştir. Ancak kitlesel göçler diaspora politikasının kurumsallaşmasında belirleyici olmuştur. Bu tezde Türkiye'nin diaspora politikasının gelişimi, siyasal katılım hakkının elde edilmesi süreciyle ele alınmıştır. Bu süreç, parlamento tutanaklarının derinlemesine incelenmesiyle analiz edilmiştir. Yurt dışı oy kullanımının yasalaşma süreci yurt dışı Türk toplumunun büyümesi, gelişmesi ve kurumsallaşmasıyla birlikte Türkiye'deki ekonomik gelişim, siyasi istikrar ve demokratik siyasal hakların yaygınlaşmasıyla birlikte gerçekleşmiştir. Bu çalışma, Türk diasporasını ve Türkiye'nin diaspora politikasını kendi tarihi, sosyal, ekonomik ve siyasi tecrübeleri çerçevesinde ele alması itibariyle özgün bir ağırlığa sahiptir. Literatürde sınırlı sayıda olan çalışmaların büyük kısmı Yahudi ve Ermeni diasporalarının tecrübeleri üzerinden gerçekleştirilen kavramsallaştırmaları esas alan bir analizle Türk diasporasını tanımlamaya çalışmaktadır. Aynı şekilde diaspora politikalarının analizinde de bu sınırlılıkların devam ettiği görülmektedir. Diaspora oluşumundaki ulus devlet oluşumunun kritik rolü görmezden gelinerek diaspora politikaları önerilmekte veya eleştirilmektedir. Bu tez ise diasporanın ulus devletin sınırları içerisindeki toplumla birlikte kozmo-ulusu oluşturduğunu ve bu bağlamda diaspora politikalarının da ulus devletin kamu politikalarının kapsamında kozmo-ulus oluşum sürecinin doğal bir parçası olarak yerini aldığını işlemektedir.
Özet (Çeviri)
Building on a critical and extensive review of the debate on diaspora, this thesis aims to provide an alternative basis for the conceptualization of the concept of diaspora. In this context, it investigates the boundaries of the Turkish diaspora. This thesis perceives diaspora as an integral part of nation, which entails states to develop diaspora policies. The development of Turkey's diaspora policy is analyzed in this regard. The development and institutionalization of Turkey's diaspora policy, which has been formalized over the last decades, is discussed through diaspora's political participation. Political participation is one of the vital issues that is analyzed within the scope of diaspora policies. The concept of diaspora was used to define colonies around Mediterranean sea before B.C., later through middle ages it described Jewish and Christian minorities, and lately it has been expanded to include almost all transnational communities after the dominance of the nation states in the global political system. The prevailing status of the nation states and nation building processes heightened the importance of the diasporas. Over the last few centuries, acceleration of international migration and the dissolving of empires have further expanded transnational communities and created a fertile ground for diaspora formations. In this regard, the Turkish diaspora consists of both the stranded communities whom culturally and ethnically tied to Turkish nation after the demise of Ottoman Empire and mass migrations during the Republic era, especially after the Second World War. Thus, diaspora policies have become widespread and institutionalized with the development of nation-states. More than half of the member states of the United Nations introduced diaspora institutions within their public sector. Diaspora policies apply to wide range areas such as social, economic, cultural, and political. Turkey's diaspora policies have developed in two trajectories: emigrant communities and autochthonous diasporas. However, emigration has been determinant in the institutionalization of Turkey's diaspora policy. In this thesis, the development of Turkey's diaspora policy is discussed through the process of obtaining the right to participate in the political process in the homeland. This process has been analyzed through an in-depth study of the parliament minutes. The growth of diaspora enfranchisement process is closely related to the expansion, development, and institutionalization of the Turkish communities abroad as well as the development of Turkish economy, political stability and democratization. This thesis is unique in analysing Turkish diaspora and Turkey's diaspora policy through its own historical, social, economic and political experiences. Most of the limited number of studies in the literature analyzes Turkish diaspora and Turkey's diaspora policy with the concepts based on Jewish and Armenian experiences. Diaspora policies are praised or criticized without considering the role of nation building in diaspora formation. This thesis argues that diaspora and nation within the boundaries of territory constitute a cosmo-nation so the diaspora policies naturally become a part of public policies of a nation state. Diaspora formation and diaspora policy development have been analyzed through Turkish example in this dissertation.