Kur'ân bütünlüğü çerçevesinde Rahmân sûresinde verilmek istenen mesajlar
The messages asked to be given within the frame work of the Quran in sura Rahman integrity
  1. Tez No: 644850
  2. Yazar: YAKUP KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İDRİS ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Asıl itibariyle ilk asırlardan beri var olan ancak yöntem açısından son dönemlerde canlanma eğiliminde olan konulu tefsir, belirli bir konu etrafında toplanan ayetlerin nüzul sırası da gözetilerek Kûr'ân bütünlüğü çerçevesinde derinlemesine incelenerek o konunun araştırılarak ve ilgili sonuçlara ulaşılmasıdır. Burada vurgulanan asıl konu ise Kûr'ân-ı Kerim'in içerdiği kavram ve mesajların daha iyi idrak edilmesi ve günümüz ihtiyaçlarına cevap vermesi amacıyla ayetlerin yeniden ele alınmasını sağlamaktır. Çalışmamız bu sûreyi, Kûr'ân bütünlüğü ve kendi iç bağlamında kavranmasına bir katkısı olması amacıyla yapılmıştır. Bu sûrenin tercih edilmesinin sebeplerinden içerdiği kısa ve öz ancak muazzam manaları bütün mükelleflere hitap şeklinde içermesidir. Araştırmamız iki bölümden oluşmaktadır: Birinci bölümde sûrenin anahtar kavramlarından tefsir, te'vil, konulu tefsir ve çeşitleri tahlil edilmiştir. İkinci bölümde ise araştırmaya konu olan Rahmân Sûresiyle ilgili genel bilgiler verilerek ismi nüzul zamanı ve sebebi, konusu ve diğer sûrelerle ilişkisi verilmiştir. Sonrasında meal ve tefsiri ayetlerde geçen kelimelerin manası verilip sûrede ağırlıklı olarak verilmek istenen mesajlar Kûr'ân Bütünlüğü çerçevesinde farklı kaynaklardan yararlanılarak verilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The themed tafsir (Qura'nic exegesis), as a matter of fact, has existed since the early centuries however, which is been revived in recent times in terms of method, is to examine in depth within the framework of Qur'anic integrity taking into consideration the order of revelation of the verses regarding a certain subject matter to reach the related results. The main issue highlighted here is to provide a better understanding of the concepts and messages contained in the Qur'an and to re-examine the verses in order to meet the needs of today. Our study was made in order to contribute to the comprehension of this surah(chapter) in the Qur'anic integrity and its internal context. The reason for choosing this surah is that, it is brief but includes enormous meaning appealing to all liables. Our research is made of two parts: In the first chapter, the key principles of the surah like tafsir, ta'wil (interpretation) themed tafsir and the types are analyzed. In the second chapter, general information about the subject of the research, surah Rahmân, time and reasons for revelation, its subject matter and relations with other surahs (chapters) is provided. Thereafter the meaning of words in the discussed verses, the main message that is seeked to be sent accross were provided with the help of different sources within the framework of Qur'anic integrity.