The predictors of parental differential treatment and dyadic relations with sibling attachment
Farklılaşan ebeveyn yaklaşımının yordayıcıları ve kardeşe bağlanma ile ikili ilişkisi
- Tez No: 644851
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL KAZAK BERUMENT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışmanın temel amaçları, annenin farklılaşan yaklaşımını (AFY) değerlendirmek için bir ölçüm aracı geliştirmek, yapısal (cinsiyet kombinasyonu ve yapısı), bireysel (olumsuz duygulanım ve algısal hassasiyet) ve anneye ait (aileye yönelim değerleri ve ebeveynlikte geleneksel ve modern yaklaşımlar) faktörlerin mutlak AFY ile ilişkisi ve göreceli AFY ile kardeşe bağlanma arasındaki ikili ilişkiyi incelemektir. Bu amaçla iki çalışma yapılmıştır. İlk çalışmada Kardeşlerin Algıladığı Farklılaşan Ebeveyn Yaklaşımları Ölçeği-Anne Formu (N = 351) geliştirilmiştir. Analizler sonucunda pozitif ve negatif alanlarda AFY olarak isimlendirilen iki ana faktör elde edilmiştir. Pozitif ve negatif alanlarda AFY için ayrı ayrı yapılan analizlerde pozitif alanlar için iki faktörlü yapı (dikkat ve şımartma / hoşgörü) ve negatif alanlar için üç faktörlü yapı (müdahale, olumsuz disiplin, olumsuz duygulanım / reddetme) desteklenmiştir ve ölçeğin iyi psikometrik özelliklere sahip olduğu bulunmuştur. İkinci çalışmada, 356 büyük, küçük kardeş ve annelerinin katılımıyla ana hipotezler test edilmiştir. Kardeşler AFY, mizaç ve kardeşler arası bağlanma ölçeklerini, anneler ise aileye yönelim ve ebeveynlikte yaklaşımlar ile ilgili ölçekleri tamamlamıştır. Sonuçlar, AFY'nin cinsiyet kombinasyonuna göre farklılaşmadığını göstermiştir. Hiyerarşik regresyon analizleri, AFY'nin açık bir biçimde mizaç tarafından yordandığını, ancak diğer faktörler tarafından yordanmadığını göstermiştir. AFY ile kardeşe bağlanma arasındaki ikili ilişkiler Aktör-Partner Bağımlılık Modeli ile test edilmiştir. Bulgular, kardeşlerin cinsiyeti kontrol edildikten sonra aktör ve partner etkilerinin kardeşe bağlanma ile ilişkili olduğunu ortaya koydu. Bu çalışma, kültürümüzde AFY'nin mekanizmalarını ve sonuçlarını inceleyerek alanyazına katkı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
The main purposes of the present dissertation are to develop a reliable and valid scale to assess maternal differential treatment (MDT), to investigate structural (gender constellation and composition), individual (negative affect and perceptual sensitivity), and maternal (familism and traditional and modern approaches in parenting) factors associated with absolute MDT as well as to examine the dyadic relationship between relative MDT and sibling attachment. For these purposes, two studies were conducted. In Study I, Sibling Perceptions of Differential Parental Treatment Scale-Mother Form (N = 351) was developed. Two main factors were obtained: MDT in positive and negative domains and further analyses supported two-factor solution (attentiveness and pampering/indulgence) for positive domains and three-factor solution (punishment, negative discipline, negative affect/rejection) for negative domains, separately. The scale had good psychometric properties. In Study II, the main hypotheses were tested with the participation of 356 older and younger siblings and their mothers. The siblings completed MDT, temperament, and sibling attachment scales, and mothers completed familism values and approaches in parenting scales. The results indicated that MDT did not differ based on gender constellation. Hierarchical regression analyses showed that MDT was clearly predicted by temperament but not by other factors. Dyadic relations between MDT and sibling attachment was tested with Actor-Partner Interdependence Model analyses. The findings suggested that after controlling for siblings' gender, most of the actor and one partner effect were associated with sibling attachment. The current study contributed to the literature by examining the mechanisms and outcomes of MDT in Turkish culture.