Kavramsal sanat ve mekân ilişkisi
The relationship between conceptual art and place
- Tez No: 644859
- Danışmanlar: DOÇ. SEFA ÇELİKSAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görsel Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Görsel Sanatlar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Teknolojinin gelişiyle günümüz modern yaşamın oluşturduğu karmaşa, bir anlam yoksulluğuyla insanın mekândan yoksun ve huzursuzluk duymasına neden olmaktadır. Sanatın ruhun üzerindeki yatıştırıcı ve yüceltici rolünü göz önüne alarak, çağdaş dünyada kavramsal sanat bu sorunların gidermesi için ortaya çıkmıştır. Bu sorundan yola çıkarak tez çalışmasında kavramsal sanat ile mekân çağdaş bir bakış açısından incelenmiştir. Tez araştırmasında niteliksel yöntemiyle, kütüphanelerin taramasından, makalelerden, güvenilir sitelerden ve röportajlardan yararlanılarak sonuca varmaya çalışılmıştır. Toplanan verilere ve kavramsal sanatla mekân arasındaki ilişkinin örneklerine dayanarak; incelemeler, anlaşılabilen ve sınıflandırılmış sonuçlara ulaşılmıştır. Kavramsal sanat ve çağdaş sanatla mekânın ve onları oluşturan unsurlarla ilgili elde edilmiş verilere bakarak, kavramsal sanat ve mekân için çağdaş dünyada üç bakış açısı üzerinden ele alınarak incelenmiştir. Çeşitli sanatçıların farklı zamanlarda yapmış oldukları çalışmaları, analiz ederek, sonuca ulaşılmıştır. Böylece anlam; boşluğun mekâna dönüşmesi için temel bir unsurdur. Sonuçta kavramsal sanat ve mekân arasında çift yollu ilişkisi olduğu ispatlanmıştır. Sanat anlam olarak, mekânın şekillenmesinde önemli bir rolü varsa, aynı zamanda mekân da kendine has özelliklerden dolayı kavramsal sanatın sunuş şeklinde, bir de izleyici tarafından eserin fikrinin anlaşılmasında önemli etki gösterir.
Özet (Çeviri)
In the complex world of today, the prevalence of technology and the absence of meaningfulness results in the lack of belonging to a certain place and serenity in human beings. Due to three important impact of art in soothing and subliming human soul, it appears as conceptual art in current world can be used as an appropriate solution in resolving the above-mentioned problems. Therefore in this document, the relationship between conceptual art and location is analyzed from a contemporary art view point.In this research, a qualitative method which involves literature review, scholarly articles, well famed websites and interviews is employed. The information collected and the samples chosen for this study are utilized to provide analytical and descriptions and classifications. In the end, these analysis are used for the final results. Based on the information collected for investigating and understanding conceptual art, contemporary art, location and their constituents, the perspectives are introduced which can describe their relation. With the help of analytical description of art works of various artists through out the years and summarizing the findings, it appears as meaning as the essence and main contributor in converting space to location, is equivalent to idea. Therefore it can be says they conceptual art and location have a bilateral relation and in the same way that conceptual art plays a role in shaping the location in an ary work at the same time, location with its special characters plays a role in presenting conceptual art and understanding the meaning behind an art work from the perspective of an audience.