Determination of the behavior of pile walls under seismic loading by finite element method
Sismik yükler altında kazık duvarlarının davranışının sonlu elemanlar yöntemiyle belirlenmesi
  1. Tez No: 644873
  2. Yazar: ABADA DANDACHLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAMİL BEKİR AFACAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Dinamik yükler altında zemin ve yapı davranışları değişmektedir ve bu da tasarım parametrelerini etkilemektedir. Dolayısıyla güvenli ve ekonomik bir çözüme ulaşabilmek amacıyla sismik yükler altındaki davranışın çok iyi bir şekilde bilinmesi gerekmektedir. Bu çalışma, arkasında kil zemin yer alan şev üzerine oturmuş kazık duvarların deprem etkisi altındaki sismik davranışını tahmin etmek için sonlu elemanlar yönteminin kullanıldığı bir modellemedir. Çalışma kapsamında, 12 metrelik istinat duvarları ile desteklenen ve her duvardan 4 metre derinlikte 60 kPa'lık bir düşey yük olan bir şev zemini, sonlu elemanlar programı yardımıyla (PLAXIS 2D) ile analiz edilmiştir. Kullanılan sonlu elemanlar yöntemiyle, duvarların arkasında oluşan toprak basınçları ve eğim oranındaki değişime farklı ivme kayıtları altında dinamik yükler sebebiyle gerilme ve deformasyonlarda oluşabilecek değişimleri modellemek için kullanılmıştır. Kazık duvarlarda oluşabilecek gerilme ve deformasyonlar, değişen eğim yüzdelerine (1.5:10 - 2:10 - 3:10 - 4.5: 10) ve drenajsız kohezyon değerlerine (C = 75, 100, 125, 150 kpa) dayanan modellerin dinamik yüklemenmeleri sonucu elde edilmişlerdir. Sismik yükler altında elde edilen deformasyon miktarlarını azaltmak amacıyla duvarlar ankrajlı olarak da modellenmiştir. Son olarak seçilen ivme kayıtlarında kullanılan en büyük ivme değerinin önemi gösteren farklı analizler de yapılmıştır. Deformasyon ve yük miktarları farklı frekans içeriğine sahip yükler altında drenajsız kayma dayanımları ve eğim miktarlarında bağlı olarak değişiklik göstermişlerdir. Bu tez, şev stabilitesi amaçlı modellenen kazık duvarların dinamik yükler altında analizlerinin sonlu elemanlar yöntemleri yardımıyla kapsamlı bir şekilde yapılarak zemin ve yapı elemanlarındaki davranış değişikliğinin saptanmasını amaçlamıştır. Anahtar kelimeler : Sonlu elemanlar yöntemi, kazık duvarlar, dinamik analiz, drenajsız kayma mukavemeti
Özet (Çeviri)
Soil and structure behaviors change under dynamic loads and this affects the design parameters. Therefore, in order to reach a safe and economical solution, the behavior under seismic loads should be well known. This study is a modeling in which the finite element method is used to estimate the seismic behavior of pile walls under the effect of earthquakes, resting on a slope of clayey soil. Within the scope of the study, a slope supported by 12-meter retaining (pile) walls carrying a vertical load of 60 kPa at a depth of 4 meters was analyzed with the help of finite element method (PLAXIS 2D). It was used to model the changes in stress and deformations due to dynamic loads under different acceleration records at varying undrained shear strentgh and slope ratios that occur behind the walls. The stress and deformations that may occur behind the pile walls were obtained as a result of dynamic loading of models based on varying slope percentages (1.5: 10 - 2:10 - 3:10 - 4.5: 10) and undrained cohesion values (C = 75, 100, 125, 150 kpa) . The walls are also modeled with anchors in order to reduce the amount of deformation obtained under seismic loads. Finally, different analyses were made showing the importance of the peak acceleration value used in the selected acceleration records. Deformation and load levels varied depending on the undrained shear strength and slope amounts under loads with different frequency content. This thesis aims to determine the behavior changes in the soil and structural elements by making the analysis of pile walls modeled for slope stability under dynamic loads with the help of finite element methods. Keywords Finite element method, pile walls, dynamic analysis, undrained shear strength