E-devlet hizmetlerinin merkezi teşkilatının yeniden yapılanması: Dijital Dönüşüm Ofisi örneği
Restructuring of the central organization of e-government services: Example of Digital Transformation Office
  1. Tez No: 644872
  2. Yazar: ÖZAY GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN DORU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Kamu yönetiminde yaşanan paradigma değişiminin temelini, yeni kamu yönetimi ve yönetişim anlayışlarının dayanışma, demokrasi, katılımcılık, etkinlik, verimlilik gibi ilkeler oluşturmaktadır. Bu ilkeler ile bilgi ve iletişim teknolojilerinin yarattığı kolay, hızlı ve ucuz iş gerçekleştirebilirliği çok iyi uyum sağlamıştır. Bu doğrultuda kamu hizmetlerinde teknolojiden yararlanma fikri doğmuştur. Bu fikrin en somut biçimi olarak elektronik devlet (e-Devlet) gösterilmektedir. E-Devletleşme sürecinin tüm dünyada benzer bir seyir izlediği görülmektedir. Ancak, dinamik bir yapıya sahip olan dijital dönüşüm, zaman içerisinde e-Devlet politikası, yönetimi ve hizmet sunma anlayışında değişimlere neden olmuştur. İçinde bulunduğumuz dijital çağda yapay zekâ ve nesnelerin interneti başta olmak üzere yeni teknolojilerin kullanılmasıyla kamu hizmeti anlayışında yeni bir döneme girildiği görülmektedir. Bu dönemde koordinatör devlet, rekabetçi devlet, yeni kalkınmacı devlet söylemleriyle devletin örgütleri de yeniden yapılanmaya başlamıştır. Türkiye'de de 2018 yılı itibariyle geçilen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nde bu anlayışın yansımaları görülmektedir. Türkiye'de başlangıçtan itibaren e-Devlet politikalarının yönetiminden doğrudan ya da dolaylı olarak sorumlu olan farklı kişi, kurum ya da kuruluşlar karşımıza çıkmaktadır. Bu da e-Devlet'in gelişiminde bazı sorunlara neden olmaktadır. Bu nedenle Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçilmesiyle hem örgüt yapılarında hem de e-Devlet politikasının yönetimi konusunda sadeleştirilmelere gidilmiştir. Bu kapsamda yeni politika aktörleri oluşturulmuş, ülkenin dijital dönüşümü konusunda bütüncül bir anlayış benimsenmiş ve dijital dönüşümü kamudan başlatacak öncü bir birim olarak Dijital Dönüşüm Ofisi kurulmuştur. Bu tez ile amaçlanan, genel olarak Türkiye'de e-Devlet söyleminden Dijital Türkiye söylemine evrilme sürecini incelemek; özel olarak da Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nden sonra hayatımıza giren Dijital Dönüşüm Ofisi ile e-Devlet hizmetleri merkezi teşkilatında öngörülen değişimlerin nedenlerini tespit ederek değerlendirmektir. Bu doğrultuda tezin yöntemi, nitel veri toplama aracı olan doküman incelemesi ile elde edilen araştırma verilerinin betimsel bir analiz yöntemi kullanılarak irdelenmesidir.
Özet (Çeviri)
Principles such as solidarity, democracy, participation, effectiveness and efficiency of new public administration and governance approaches constitute the basis of the paradigm shift in public administration. The combination of the previously mentioned principles and the easy, fast and inexpensive aspects of information and communication technologies has facilitated task accomplishments in this sector. Therefore, the idea of using technology in public services was born. The most tangible forms of this achieved so far are online government services, such as e-Government. It can be noticed that many countries followed a similar trend regarding online government services. However, over time, the dynamic structure of the digital transformation has caused changes in online government policies, management and understanding of service delivery. With the use of new technologies and artificial intelligence, we are entering a new era in the understanding of public service and the way to deliver those services. During this period, the organizations of the state began to be restructured with the discourses of the coordinating state, the competitive state and the new developmental state. Also, the new presidential government system adopted in 2018 in Turkey can be seen as a reflection of this understanding. Since the beginning of online government services in Turkey, there have been many different people or organisations which were directly or indirectly responsible for the administration and management of these services. These led to some issues in the development of online government services. Therefore, with the transition to the new Presidential System, simplifications were made both in organizational structures and in the management of online government services. In this context, new policy actors have been created, an integrated understanding of the country's digital transformation has been adopted and the Digital Transformation Office has been established as a pioneering unit to initiate digital transformation from the public. The goal of this thesis is to examine the overall process of the evolution of the digital online government services discourse in Turkey; in particular, it is to identify and evaluate the reasons for the foreseen changes in the Digital Transformation Office and online government services that entered our lives after the New Presidential Government System. With regard to the previously mentioned approach, the method used in this thesis is analysis of the research data obtained through the document review, which is a qualitative data collection tool, by using a descriptive analysis method.