Yabancı ot sıklığının silajlık mısır yetiştiriciliğine etkisi
The effect of weed density on silage maize cultivation
- Tez No: 644877
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM ERKOVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çayır Mera ve Yem Bitkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Yabancı otlar verim ve kaliteyi etkileyen önemli faktörlerin başında gelmektedir. Kültür bitkisi ile rekabete girerek su, besin ve ışık alımını engellemektedir. Bunun sonucu olarak verim ve kalitede kayıplar ortaya çıkmaktadır. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Ziraat Fakültesi deneme alanında 2019 yılında 3 tekerrürlü olarak yürütülen bu çalışmada silajlık mısırın bitkisel özellikleri üzerine yabancı ot sıklığının (0, 2, 4, 6, 8, 10, 12 ve 14 adet yabancı ot/m2) etkileri incelenmiştir. Çalışmada silajlık mısırın bitki boyu, günlük büyüme hızı, bitki çapı, yaprak sayısı, yaprak oranı, sap oranı, koçan oranı, hasıl verim ve kuru madde oranı incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre en yüksek bitki boyu yabancı ot bulunmayan parsellerde ölçülmüştür. Ortalama günlük büyüme hızı 2,22 cm olurken, 2,91 cm/gün ile en yüksek günlük büyüme hızı yabancı ot bulunmayan parsellerde tespit edilmiştir. Bitki çapı yabancı ot sıklığındaki artışa bağlı olarak azalmıştır. En yüksek bitki çapı yabancı ot bulunmayan parsellerde 0,78 mm olarak belirlenmiştir. Ortalama yaprak sayısı 10,47 adet olarak bulunmuştur. Yaprak oranı, sap oranı ve koçan oranı geniş bir varyasyon göstermiş olup birbirini tamamlar niteliktedir. Yaprak oranındaki artış ile birlikte sap oranı azaltırken, koçan oranı artmıştır. Yabancı ot sıklığının hasıl verimi üzerine etkisi istatistiki olarak %1 seviyesinde önemli bulunmuştur. Yabancı ot bulunmayan parsellerde yetiştirilen silajlık mısırın hasıl veriminin, yabancı ot bulunan parsellerin yaklaşık iki katından yüksek olduğu belirlenmiştir. Ortalama 4,153 t/da olan hasıl verimi, yabancı ot bulunmayan parsellerde 7,808 t/da olarak kaydedilmiştir. En yüksek kuru madde oranı m2'de 2 yabancı ot bulunan parsellerde elde edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre silajlık mısır yetiştiriciliğinde fide döneminde geç kalınmadan yabancı ot mücadelesi yapılması ile yüksek verim elde edilebileceği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Weeds are one of the most important factors that affect yield and quality. They prevent water, nutrient and light intake by competing with the crop plant and therefore cause yield and quality losses. The study was carried out in the experimental field of Eskişehir Osmangazi University, Faculty of Agriculture in 2019 using 3 replications to examine the effects of weed frequency (0, 2, 4, 6, 8, 10, 12 and 14 weed/m2) on the plant characteristics of silage corn. In the research, plant height, daily growth rate, plant diameter, number of leaves, leaf ratio, stalk ratio, cob ratio, yield and dry matter ratio of silage maize was investigated. Plant height was measured as the longest in the control plots (without weeds). Mean daily growth rate was 2,22 cm and it was determined as 2,91 cm/day in the control plots. Plant diameter decreased due to the increase in weed frequency. The highest plant diameter was determined as 0,78 mm in the plots without weeds. Mean number of leaves was found as 10,47. Leaf ratio, stalk ratio and cob ratio showed a wide variation and complementary to each other. It was determined that the increase in leaf ratio decreases the stalk ratio while contributing to the increase of the cob ratio. The effect of weed frequency on yield was found statistically significant at 1 % level. The yield of the plants grown inweed-free plotswas found to be approximately twice the plants grown with weeds. The mean yield was 4,153 t/da but it was 7,808 t/da at weed- free plots. The highest dry matter ratio was obtained from the plots with 2 weeds/m2. According to the results, it was revealed that the highest yield would be provided if the weed struggle performed before the late seedling period in silage maize cultivation.