R programlama dili ile türkiye finansal risk verilerinin animasyonları
Animation of financial risk data of turkey with R programming language
  1. Tez No: 644878
  2. Yazar: İBRAHİM EDİBALİ ATALAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR NESLİHANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Risk Analizi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Tarih boyunca çeşitli bilim alanlarındaki verilerin daha etkin anlaşılabilir, özetlenebilir ve yorumlanabilir hale getirilmesi için grafik, tablo, çizelge, şekil vb. gibi temel veri görselleştirme yöntemleri kullanılmaktadır. Günümüzde bilgisayar teknolojisinin de hızlı gelişimiyle birlikte kullanılmakta olan temel veri görselleştirme yöntemlerinin yerini ileri düzey animasyon temelli veri görselleştirme yöntemleri almaktadır. Geliştirilen ileri düzey animasyon yöntemlerinin temel amacı olarak kullanılan veri görselleştirmelerinin daha etkin anlaşılmasına, özetlenmesine ve yorumlanmasına imkân sağlamaktır. Bu amaç doğrultusunda tez ilk defa Türkiye geneli, bölge, il ve ilçe animasyonları poligon ve multipoligon harita koordinat bilgilerine bağlı olarak R programlama dili içerisindeki“ggplot2”ve“gganimate”kütüphaneleri ile yapılmıştır. Bu kapsamda; 2008-2014 yılları arasındaki Türkiye finansal risk faktörlerinden işsizlik ve enflasyon oranı verileri kullanılmıştır. Sonuç olarak; Türkiye finansal risk faktörlerinden işsizlik oranı ve enflasyon oranı verilerinin daha etkin bir şekilde anlaşılabilir, özetlenebilir ve yorumlanabilir olması için R programlama dili ile geliştirilen ileri düzey Türkiye animasyonları ile veri görselleştirmesi literatürüne farklı bir bakış açısı sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Throughout history, to efficiently comprehensible understand, summarize and interpret data in various fields of science, basic data visualization techniques such as graphics, tables, charts, figures, etc. are used. Nowadays, benchmark data visualization methods are replaced by advanced animation-based data visualization methods with the rapid advances in computer technology. The main purpose of the advanced animation methods developed is to allow more effective understanding, summary and interpretation of existing data visualizations. For this purpose, for the first time, this thesis has been made with“ggplot2”and“gganimate”libraries within R according to the poligon and multipoligon map coordination information of general Turkey, area, province, district animations. For this sense, Turkey's financial risk factors data on unemployment and inflation are used for the years 2008-2014. As a result; Turkey's financial risk factors such as unemployment and inflation data more efficiently, understood, summarized and developed with R programming language and a different outlook on Turkey's advanced data visualization and animation in terms of the literature is presented.