Süperiletkenlikte termodinamik özelliklerin incelenmesi
Analysis of thermodynamic properties in superconductivity
- Tez No: 644879
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ÖZBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Katıhal Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu tez çalışmasında, klasik süperiletkenlerin termodinamik özellikleri araştırılmıştır. Ayrıca, bu termodinamik özelliklerin klasik olmayan süperiletkenlerde nasıl değiştiği incelenmiştir. Klasik bir süperiletkenin elektronik öz ısısı, normal durumdan süperiletken duruma geçtiği kritik sıcaklıkta T_c, ani bir artış ortaya koyar. Öz ısısının kritik sıcaklık altındaki davranışı Bardeen-Cooper-Schrieffer (BCS) teorisinin öngördüğü üstel bağımlılık fonksiyonuyla açıklanır. Bu özellik, klasik olmayan süperiletkenlerin elektronik öz ısısının, kritik sıcaklık değerinde böyle bir artış sergilediği; ancak, örgünün fonon katkısının büyük olması nedeniyle değerlendirilmesini zorlaştırmaktadır. Bu zorluk, süperiletken malzemenin kritik sıcaklık altındaki davranışı, BCS teorisinin üstel fonksiyon tanımlamasına tam olarak uymaması şeklinde ortaya çıkıyor. Son zamanlardaki çalışmalar, klasik olmayan süperiletkenlerin davranışlarını açıklamak için daha genel, BCS teorisi benzeri bir teori bulmayı önermektedir. Bu çalışma, süperiletkenlik alanındaki önceki teorik bulguları analiz ederek, ampirik araştırmaları kullanarak, gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study explores the thermodynamic properties of conventional superconductors. It also examines how these thermodynamic properties vary in unconventional superconductors. This study concluded that the electronic specific heat of a conventional superconductor exhibits a jump at the transition temperature from a normal to a superconducting value. Its behavior below the transition temperature follows the Bardeen-Cooper-Schrieffer (BCS) theory's exponential dependence. It further concluded that the electronic specific heat of unconventional superconductors exhibits a jump at the transition temperature as well; however, it is harder to assess because of the large phononic contribution of the lattice. Its behavior below the superconducting material's transition temperature does not quite fit the BCS theory's exponential description, as well as conventional superconductors, do. This study recommends finding a more generic BCS theory-like theory to explain unconventional superconductors' mechanisms. This study was carried by analyzing previous theoretical findings in the field of superconductivity as well as making use of empirical researches.