Yoğun bakım hemşirelerine verilen deliryum bilgilendirme eğitiminin hasta bakımına etkisi
The effect of delirium information training given to intensive care nurses on patient care
- Tez No: 644920
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERPİL TÜRKLEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırma, yoğun bakım hemşirelerine verilen deliryum bilgilendirme eğitiminin hasta bakımına etkisinin incelenmesi amacıyla öntest sontest kontrol grupsuz yarı deneysel olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, 05 Kasım 2018–15 Şubat 2019 tarihleri arasında Mersin Üniversitesi Hastanesi Dahiliye 1, Dahiliye 2, Koroner ve Cerrahi 1 Yoğun Bakım Ünitesi olmak üzere dört YBÜ'de çalışan, araştırmaya katılmayı kabul eden toplam 30 hemşire oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında, Kişisel Bilgi Formu, Deliryumdaki Hastanın Bakımına İlişkin Kontrol Listesi, Yoğun Bakım Ünitesi İçin Konfüzyon Değerlendirme Ölçeği kullanılmıştır. Yoğun bakım hemşirelerine 40'ar dakikalık iki oturum halinde, eğitim kitapçığı destekli bilgilendirme eğitimi verilmiştir. Eğitim öncesi ve sonrasında deliryum riski gözlemlenen hastalarda deliryumun saptanması için Yoğun Bakım Ünitesi İçin Konfüzyon Değerlendirme Ölçeği uygulanmıştır. Deliryumda olan hastalar belirlendikten sonra“Deliryumdaki Hastanın Bakımına İlişkin Kontrol Listesi”, hemşire deliryum tanısı alan hastaya bakım verdiği sırada araştırmacı tarafından gözlemci eşliğinde gözlemlenerek doldurulmuştur. Verilerin istatistiksel değerlendirmesinde ortalama, standart sapma, frekans, minimum ve maksimum değerler, Shapiro-Wilk testi, Pearson ki-kare, Wilcoxon İşaretli Sıralar testi kullanılmıştır. Araştırmada Hemşirelerin deliryumdaki bireyin bakımı kontrol listesine göre ön test puan ortalamaları 6,17±2,29 iken son test puan ortalamaları 11,17±1,51'e yükselmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out semi-experimentally without pretest-posttest control group in order to examine the effect of delirium information training given to intensive care nurses on patient care. The sample of the study consisted of a total of 30 nurses working in four Intensive Care Units, including Mersin University Hospital Internal Medicine 1, Internal Medicine 2, Coronary and Surgery 1 ICU between 05 November 2018 and 15 February 2019. In collecting data, Personal Information Form, Checklist for Patient Care in Delirium, The Confusion Assessment Method for the Intensive Care Unit were used. In the intensive care nurses, training book supported training was given in two sessions of 40 minutes. The Confusion Assessment Method for the Intensive Care Unitwas applied to detect delirium in patients with a risk of delirium before and after the training. After the patients in delirium were identified, while the nurse was giving care to the patient diagnosed with delirium, the“Checklist for the Care of the Patient in Delirium”was filled and observed by the researcher in the presence of the observer. In statistical evaluation of data, mean, standard deviation, frequency, minimum and maximum values, Shapiro-Wilk test, Pearson chi-square, Wilcoxon Signed Ranks test were used. According to the nurses' Checklist for the Care of the Patient in Delirium, the pre test score averages were 6,17±2,29, while the post test mean scores increased to 11,17±1,51.