Bor katkılı AISI 420 medikal matkap ucu malzemesinin mekanik alaşımlama ve SPS yöntemi ile üretilmesi ve aşınma özelliklerinin incelenmesi
Production of boron doped AISI 420 medical drill bit material by mechanical alloying and SPS method and investigation of wear properties
  1. Tez No: 644921
  2. Yazar: MEHMET NİYAZİ ÇÖL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN GAŞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Tıbbi cerrahi gerektiren birçok alanda sert dokuların kesilmesi veya delinmesi gerekmektedir. İnsan bedeninin oldukça korozif etkilere sahip olması bu alanda kullanılabilecek kesici ve delici aletlerin kısıtlanmasına neden olmaktadır. Ayrıca kullanılan aletlerin çalıştırılmaları sırasında canlı dokunun hasarına neden olmaması da gerekmektedir. Bu çalışma kapsamında, cerrahi müdahale gereken sert dokuların kesilmesi amacı ile kullanılmakta olan metal kesici takımların mekanik ve tıbbi niteliklerini geliştirmeye yönelik bir araştırma yapılmıştır. Çalışma kapsamında AISI 420 paslanmaz çelik malzemeden SPS yöntemi ile daha önce denenmemiş olan bor katkılı alaşımlar üretilmiş, üretilen farklı bor miktarına sahip malzemeler cerrahi uygulamalarda kemik delme amacına uygun matkap formunda şekillendirilmiştir. Bor katkılı AISI 420 paslanmaz çelik malzemeden imal edilen matkap uçlarının bor katkısız matkap uçlarına göre hem aşınma özellikleri hem de ısıl özellikler açısından daha iyi sonuçlar verdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In many areas requiring medical surgery, hard tissues need to be cut or drilled. The highly corrosive effects of the human body lead to the restriction of the cutting and drilling tools that can be used in this field. Similarly, tools used must not cause damage to the living tissue during operation. Within the scope of this study, a research was carried out to improve the mechanical and medical qualities of the metal cutting tools which are used for the removal of the hard tissues by the need of surgical intervention. Within the scope of the study, B-doped alloys which have not been tried before by SPS method were produced from AISI 420 stainless steel material and the materials with different boron amount were produced in the form of drill suitable for bone drilling purpose in surgical applications. It has been found that drill bits made of AISI 420 stainless steel material with boron additive gives better results in terms of both wear properties and thermal properties than drill bits without boron additive.