Application of lifespan entropy concept to diet controlled longevity and nutrition of cancer patients
Yaşam entropisi kavramanın beslenme kontrollü ömür süresi ve kanser hastaları diyetine uygulanması
  1. Tez No: 644925
  2. Yazar: MELEK ECE ÖNGEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZİLGEN, PROF. DR. BAYRAM YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Dört farklı tip diyet uygulayan insanlardaki metabolik aktiviteye bağlı telemere-uzunluğuna göre düzenlenmiş entropik değerlendirme kadınların erkeklere göre daha uzun yaşam süresi beklentisi olduğunu göstermiştir. Erkeklerdeki telemore uzunluğunda görülen kısalmanın daha hızlı olması beklenen yaşam süresinin daha kısa olmasında başlıca sebep olarak görülmüştür. Kıyaslandığında, kadınlar için en uzun ve en kısa beklenen yaşam süresi akdeniz tipi ve vegan diyet uygulayanlarda gözlemlenmiştir. Diğer yandan, vegan diyet uygulayan erkeklerin en uzun, keto diyet uygulayanların ise en kısa yaşam süresi beklentisine sahip olduğu görülmüştür. Uygulanan diyet, sadece alınan enerji ve üretilen entropiyi değil aynı zamanda organizmanın oksidatif strese cevabını da etkilediğinden, telemore uzunluğu ve genom bütünlüğünü de doğrudan etkiler. Bu başlıca faktörleri göz önüne alınması, yaşlanma konseptini ve yaşa bağlı rahatsızlıkların anlaşılmasına yardımcı olabilir.İkinci olarak, Hayflick (2007), Annamalai ve arkadaşları (2009) tarafından kanser hastalarının entropi üretimi modelleştirilmiştir. 78.6 yıllık yaşam entropisi olan sağlıklı bir insan hayatı boyunca, 11,404 kJ/kg K entropi üretir. Eğer, bir insan 40 yaşında kanser tanısı alırsa, bu zamana kadar 5,803 kJ/kg K entropi üretmiş olur ve hayatının geri kalanı için üreticek 5,593 kJ/kg K daha entropisi olur. Hastalığın başlangıcından sonra ise metabolik aktivitelere bağlı, ki bunlar özellikle vücutta oluşan hastalığa bağlı kimyasal aktivitelerdir, 97 kJ/kg K entropi üretilir. Örneğin, diyete bağlı entropinin akciğer kanserinde 191 kat, cilt kanserinde 9 kat daha fazla üretilir. Bu araştırma, vücatta üretilen yaşam entropisinin çoğunun kanser hastaları için olan diyetten değil, kanserin komşu dokuları harcamasından kaynaklandığını göstermiştir. Doku harcanmasına yönelik tedavi uygulanması, kanser hastalarının yaşam entropisini arttırabilir.
Özet (Çeviri)
Telomere-length regulated entropic assessment based on metabolic activity with four different types of diets shows that the life expectancy of the women who are on these diets is longer than those of the men. Faster shortening of the telomer lengths in men was the major reason for the shorter expectancy of life. The highest and the lowest life expectancy for women were estimated with the Mediterranean and vegetarian diets, respectively. On the contrary, men were estimated to have the longest life span with the vegetarian diet and the shortest life span with the keto diet. The diet does not only affect the amount of energy and entropy generation by the metabolism but also shapes how an organism is able to respond to oxidative stress, which is critical in the determination of the telomere length and overall genome integrity. Pinning down these major factors that accelerate aging is likely to be helpful in understanding senescence and disorders correlated to aging. Secondly, the entropic age concept, suggested independently by Hayflick (2007) and Annamalai (2009) and co-workers is employed to model the entropy generation by cancer patients. A healthy person who has a lifespan of 78.6 years would generate 11,404 kJ/kg K of life span entropy, before dieing. If a person should be diagnosed with cancer at the age of 40, he would have already generated 5,803 kJ/kg K entropy and need to generate 5,593 kJ/kg K of entropy during the rest of his lifespan. After the onset of the disease, although on the average 97 kJ/kg K of entropy would be generated by metabolic activity, much of the entropy would actually be generated by the disease-related chemical activity prevailing in the body. For instance, in lung cancer, disease-related entropy generation is 191 folds of that of diet-related entropy generation, and this is 9 folds in skin cancer. This study points the fact that a very high fraction of the life span entropy generated by the cancer patients is fueled not by diet, but by tissue scavenging, slowing down the scavenging related chemical activity may actually increase the life span of the patients.