Gemiler için özgün titreşim izolatörleri tasarlanarak sonlu elemanlar analizi ve çok kriterli karar verme metodları ile değerlendirilmesi
Designing unique vibration isolators for ships and evaluating them with finite element analysis and multi-critia decision making method
- Tez No: 1018431
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET FEYZİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, gemilerde karşılaşılan titreşim kaynaklı sorunlara çözüm üretmek amacıyla özgün titreşim izolatörleri tasarlanmıştır. Tasarlanan izolatörler, üç boyutlu CAD ortamında modellenmiş ve farklı malzeme kombinasyonları ile geometrik parametreler dikkate alınarak sonlu elemanlar metodu (FEM) ile analiz edilmiştir. Model seçenekleri, 45, 50, 60, 70 ve 80 Shore sertlik değerlerine sahip NBR kauçukların %25, %50 ve %75 oranlarında ikili kombinasyonları olarak belirlenmiştir. Çekme ve basma dayanımı analizleri için MSC Marc, titreşim analizleri için ise MSC Adams programı kullanılmıştır. Elde edilen analiz sonuçları, çekme dayanımı, basma dayanımı, ömür, maliyet ve titreşim performansı gibi kriterler doğrultusunda değerlendirilmiştir. Kriterlerin ağırlıklandırılmasında ENTROPİ yöntemi kullanılmış, alternatif tasarımların sıralanması için ise TOPSIS ve AHP yöntemleri uygulanmıştır. Literatürde, kauçuk tabakalı makaralı yatakların (Rubber-Layer Roller Bearing - RLRB) titreşim izolasyonu için kullanımı üzerine yapılan çalışmalar, viskoelastik özelliklerin ve geometrik parametrelerin etkisini incelemiştir. Özellikle, kauçuk tabakaların dinamik davranışları ve sönümleme kapasiteleri, titreşim izolasyon sistemlerinin etkinliğini artırmaktadır. Bu tezde de benzer şekilde, NBR kauçuk kombinasyonlarının dinamik özellikleri analiz edilerek, gemi yapılarında kullanılabilecek yüksek performanslı titreşim izolatörleri önerilmiştir. Çalışma sonucunda, gemi yapılarında kullanılabilecek yüksek performanslı, uzun ömürlü, maliyet etkin ve üretilebilir titreşim izolatörleri önerilmiş olup, bu izolatörlerin sektörde titreşim problemlerinin çözümüne önemli katkılar sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, original vibration isolators for ships were designed to address vibration-related problems encountered in marine structures. The isolators were modeled in a three-dimensional CAD environment, and their structural and dynamic behaviors were analyzed using the finite element method (FEM), taking into account various material combinations and geometric parameters. The model options consisted of NBR rubber with Shore hardness values of 45, 50, 60, 70, and 80, evaluated in binary combinations at 25%, 50% and 75% ratios. Tensile and compressive strength analyses were conducted using MSC Marc, while vibration analyses were performed in MSC Adams. The analysis results were evaluated according to performance criteria including tensile strength, compressive strength, lifespan, cost, and vibration performance. Criteria weighting was determined using the ENTROPY method, and the ranking of alternative designs was performed with TOPSIS and AHP methods. This systematic approach allowed for the identification of the optimal isolator design. According to the literature, studies on rubber-layered roller bearings (RLRB) for vibration isolation emphasize the influence of viscoelastic properties and geometric parameters on damping capacity. Similarly, in this thesis, the dynamic characteristics of NBR rubber combinations were analyzed, and high-performance vibration isolators suitable for ship applications were proposed. As a result, the study presents high-performance, durable, cost-effective, and manufacturable vibration isolators, which are expected to provide significant contributions to solving vibration-related problems in the maritime sector.