Ayaktan hasta olarak sağlık hizmeti için başvuran kişilerin influenza aşısı hakkındaki bilgi durumu ve aşı olma konusundaki yaklaşımını değerlendirmeyi amaçlayan bir anket çalışması
A survey study that aimed to assess the information status about influenza vaccine and approach to being vaccinated by the output patients for health service
- Tez No: 644958
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SADIK SAMİ HATİPOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Giriş: Mevsimsel influenza (grip) her yaşta insanı etkileyen, çoğu zaman kendi kendini sınırlayan bir hastalıktır. Buna karşılık epidemilere yol açabilmesi, eğitime devamı aksatması, özellikle risk gruplarında hastaneye yatış ve ölümlere yol açması gibi nedenlerden dolayı önemli bir hastalıktır. Mevcut bağışıklama programlarına ulaşmak için hastaların aşılama konusunda bilinçli ve istekli olması gerekmektedir. Ayrıca tedavi maliyetlerini de aşılama ile azaltmak mümkündür. Amaç: Çalışmamızda hastaların influenza virüsüne karşı geliştirilen grip aşısı hakkındaki bilgi düzeyi ve farkındalıklarının araştırılması amaçlanmaktadır. Bu sayede erişkin grip aşılamasında var olan eksikliklerin tespit edilmesi ve bunların giderilmesinde alternatif fikirler sunabilmek hedeflenmektedir. Gereç ve Yöntem: Çalışma tek merkezli, prospektif bir çalışma olarak planlanmıştır. Araştırmanın evrenini 01.04.2020-01.07.2020 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Aile Hekimliği Polikliniği'ne ayaktan başvuran erişkin hastalar oluşturmuştur. Örneklem büyüklüğü 'basit rastgele örnekleme' yöntemiyle hesaplanmıştır. Çalışmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan 301 kişi çalışmaya dahil edilmiştir. Literatür taranarak oluşturulan 20 soruluk anket formu hastalara yüzyüze görüşme tekniği ile uygulanmıştır. Çalışmaya alınan tüm bireylerden sözel ve yazılı onam alınmıştır. Çalışmanın istatistiksel analizleri NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 (Kaysville, Utah, USA) programı ile yapılmıştır. İkili grupların karşılaştırmasında bağımsız t testi, nitel verilerin karşılaştırılmasında Pearson ki-kare test, Fisher's exact test ve Fisher-Freeman-Halton exact test kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Seasonal influenza (flu) is a self-limiting disease that affects people of all ages. On the other hand, it is an important disease for reasons such as causing epidemics, disruption to primary and secondary school, hospitalization and death especially in risk groups. Patients must be conscious and willing to vaccinate in order to reach the current immunization programs. It is also possible to reduce treatment costs by vaccination. Aim: In our study, it is aimed to investigate the knowledge level and awareness of patients about influenza vaccine against influenza virus. In this way, it is aimed to offer alternative ideas in identifying and eliminating deficiencies in adult flu vaccination. Materials and Methods: In our study, it is aimed to investigate the knowledge level and awareness of patients about influenza vaccine against influenza virus. The universe of the research was between 01.04.2020-01.07.2020, Health Sciences University Istanbul Bakırköy Sadi Konuk Training and Research Hospital consisted of adult patients who applied to the Family Medicine Outpatient Clinic. The sample size was calculated using the 'simple random sampling' method. 301 people who met the inclusion criteria were included in the study. A questionnaire with 20 questions, created by scanning the literature, was applied to the patients through face-to-face interview technique. Verbal and written consent was obtained from all individuals included in the study. Statistical analysis of the study was done with NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 (Kaysville, Utah, USA) program. Independent t test was used for comparison of binary groups, Pearson chi-square test, Fisher's exact test and Fisher-Freeman-Halton exact test were used to compare qualitative data.