Hemşirelik öğrencilerinin infertiliteye ilişkin bilgi düzeyleri, tutumları ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Evaluation of the knowledge levels and attitudes of nursing trai̇neeson infertility
  1. Tez No: 644959
  2. Yazar: ÇİLER ÇOKAN DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA GÜNER EMÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu araştırma, hemşirelik öğrencilerinin infertiliteye ilişkin bilgi düzeyleri, tutumları ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma örneklemini, 2019-2020 bahar döneminde Mersin Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi'nde lisans eğitimi alan toplam 550 öğrenci oluşturmuştur. Veri toplama araçları uygulanmadan önce gereken etik kurul onayı ve kurum izni alınmıştır. Araştırmanın verileri; konuya ilişkin ilgili literatür temel alınarak oluşturulanöğrencilerinsosyo-demografik özelliklerini belirlemeye yönelik oluşturulan kişisel bilgi formu kullanılarak toplanmıştır. Bununla birlikte öğrencilerin infertilite bilgi düzeylerini belirlemeye yönelik“İnfertilite Bilgi Testi”ve tutumlarını belirlemeye yönelik“İnfertiliteye Yönelik Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen veriler, tanımlayıcı istatistikler, ortalama, standart sapma, student, tukey testi ve tek yönlü varyans analizi kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırmada“İnfertilite Bilgi Testi”nin Cronbach alpha katsayısı 0,86;“İnfertiliye Yönelik Tutum Ölçeği”nin Cronbach alpha katsayısı 0,84 olarak hesaplanmıştır. Araştırma dahilinde olan öğrencilerin yaş ortalamaları 21,15±1,99'dur. Öğrencilerin %28,4'ünün üçüncü sınıfta öğrenim gördüğü, %58,4'ünün kadın olduğu, %67,8'inin Güney Anadolu Bölgesinde doğduğu ve yarıya yakınının (%47,6) ilde yaşadığı belirlenmiştir. Hemşirelik öğrencilerinin %88,4'ünün ilerde çocuk sahibi olmak istedikleri, %21,1'inin aile üyelerinde infertilite tanısı alan bireylerin olduğu, %37,5'inin infertilite hemşireliği dersini aldığı saptanmıştır. Araştırmada hemşirelik öğrencilerinin“İnfertilite Bilgi Testi”toplam puan ortalamalarının“19,23±6,48”,“İnfertiliteye Yönelik Tutum Ölçeği”toplam puan ortalamalarının“46,00±7,59”olduğu belirlenmiştir. Hemşirelik öğrencilerinin“İnfertilite Bilgi Testi”puan ortalamaları ile“İnfertilite Yönelik Tutum Ölçeği”puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkinin olmadığı saptanmıştır (r= 0,075; p=0,079).
Özet (Çeviri)
This descriptive study is performed in order to determine the knowledge level and attitudes of nursing trainees on infertility. The research sample consisted of 550 nursing trainees, who study at Mersin University Icel Health School and Faculty of Nursing, in between December 2019 and March 2020. Ethics committee approval and institutional approval were obtained before applying the instrumental tools to trainees. The data of the research were collected by using a personal information form which is consisting of the socio-demographic characteristics of trainees based on the relevant literature on the subject. In addition,“infertility knowledge test”was used to evaluate the trainees' infertility knowledge and“attitude scale towards infertility”was used to assess their attitudes. The data which is obtained were evaluated by descriptive statistics, mean, standard deviation, tukey test and one-way analysis of variance. The Cronbach alpha coefficient of the“Infertility Knowledge Test”was 0.86; the Cronbach alpha coefficient of the“Attitude Scale towards Infertility”was calculated as 0.84. The mean age of the trainees in the current study is 21.15 ± 1.99. 28.4% of the trainees were at the third grade, 58.4% of the trainees were women, 67.8% were born in the South Anatolian Region and approximately half of them (47.6%) were lived in the city center. It is determined that 88.4% of the nursing trainees want to have offsprings in the future and 21.1% of nursing trainees had infertile family members, 37.5% took infertility lessons. In the study, it was determined that the mean value of the total score of the Infertility Knowledge Test was“19.23 ± 6.48”, and the mean value of total score of the Attitude Scale for Infertility was“46.00 ± 7.59”.