Comparing the impacts of video-based and physiotherapist-led yoga practices on the respiratory capacities and sleep quality of sedentary individuals
Video temelli ve fizyoterapist eşliğinde yapılan yoga pratiklerinin, sedanter kişilerin solunum kapasiteleri ve uyku kaliteleri üzerine etkilerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 644957
  2. Yazar: NAHİDE KOÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HABİBE SERAP İNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Video temelli yapılan yoga ile fizyoterapist eşliğinde yapılan yoga ve egzersizin solunum ve uyku kalitesine etkisinin karşılaştırılması amacıyla yaptığımız çalışmanın hipotezi, video temelli yoganın solunum ve uyku kalitesini arttırdığı yönünde kurulmuştur. Sedanter kadınlar randomize olarak video temelli yoga (n=17), yoga (n=15) ve egzersiz (n=16) olarak üç gruba ayrıldı. Yoga grubuna pranayama (solunum), asana (hareket) ve meditasyon; egzersiz grubuna solunum, güçlendirme, stabilizasyon, esneklik egzersizleri fizyoterapist gözetiminde yaptırıldı. Yoga egzersizleri videoya çekilerek video temelli yoga grubu için kullanıldı. Toplam 6 hafta (2gün/hafta), 12 seans süren çalışmanın başında ve sonunda solunum (spirometre, Cosmed, Pony Fx), uyku (Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi), esneklik (gonyometre, mezura), postür (New York Postür Değerleme Testi), ağrı (Ağrı Kalitesi Değerlendirme Ölçeği), denge (Tek Ayak Üstünde Durma Testi), fonksiyonel güç (5 defa otur kalk testi) ve yorgunluk (Yorgunluk Şiddet Ölçeği) durumları ile yaşam kaliteleri (WHOQOL-BREF) değerlendirildi. Elde edilen veriler, SPSS 22.0 kullanılarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Aiming to compare the impacts of video-based and physiotherapist-led yoga practices on the respiratory capacities and sleep quality, this research study hypothesizes that video-based yoga improves respiratory capacities and sleep quality. Sedentary women were randomly divided into three groups; video-based yoga (n=17), yoga (n=15) and exercise (n=16). The yoga group was assigned pranayama (respiration), asana (poses) and meditation and the exercise group, various exercises of respiration, strengthening, stabilization and flexibility with the supervision of a physiotherapist. Yoga exercises were also recorded in video and later used for the video-based yoga group. In the beginning and at the end of the study, which took a total of 6 weeks (2 days/week) and 12 sessions, respiration (spirometer, Cosmed, Pony Fx), sleep (Pittsburgh Sleep Quality Index), flexibility (goniometer, measuring tape), posture (New York Posture Rating Chart), pain (Pain Quality Assessment Scale), balance (Single Leg Stance Assessment), functional strength (5 squat test), fatigue (Fatigue Severity Scale) and quality of life (WHOQOL-BREF) were evaluated. The data was analyzed with SPSS 22.0.