Sprague-Dawley ratlarda radyoterapiye bağlı renal toksisite modelinde Amifostin, Mesna, Melatonin ve Kaptopril'in radyoprotektif etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of Radioprotective effects of Amifostine,Mesna,Melatonin and Captopril on Radiothreapy Related Renal Toxicity in a Model of Sprague-Dawley Rats
- Tez No: 644987
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AYDIN YAVUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Radyoterapinin böbreklerde oluşturabileceği progresif nefroskleroz ve böbrek yetmezliği gibi istenmeyen yan etkileri önlemek için Amifostin, Mesna, Melatonin ve Kaptopril'in etkinlikleri araştırıldı. Bu çalışmada 8 haftalık 96 adet dişi Sprague- Dawley cinsi rat kullanıldı. Her grupta sekiz adet olmak üzere toplam 12 grup oluşturuldu. Grup I'de Radyoterapi + Mesna (180 mg/kg, intravenöz, 5 gün boyunca), Grup II'de Radyoterapi + Mesna'ya 6 ay boyunca Kaptopril (içme sularına 500 mg/lt) eklendi. Grup III; sadece radyoterapi uygulanan kontrol grubu; haftanın beş günü, beş fraksiyonda toplam 20 Gy bilateral böbrek ışınlaması yapıldı. Grup IV, V, IX ve XII sırasıyla sadece Kaptopril, Amifostin (100 mg/kg, intraperitoneal, 5 gün boyunca), Melatonin (10 mg/kg, intraperitoneal, 5 gün boyunca) ve Mesna uygulanan ilaç gruplarıydı. Grup VI; Radyoterapi + Amifostin'den oluşurken GrupVII; Radyoterapi + Melatonin, GrupVIII; Radyoterapi + Melatonin + Kaptopril, Grup X; Radyoterapi + Kaptopril ve Grup XI; Radyoterapi+ Amifostin + Kaptopril'den oluşmaktaydı. Tüm ratlar, radyoterapi veya ilaç tedavisinden hemen önce ve sonrası ilk gün 24 saatlik idrarları toplanarak BUN, kreatinin ve protein açısından değerlendirildi. Altı ay boyunca takipte kalan ratlar biyokimyasal açıdan tekrar değerlendirilerek ötene edildi. Kan örnekleri alınarak BUN ve kreatinin ölçümleri yapıldı ve böbrekler patolojik inceleme için çıkarıldı. Radyoterapi ve ilaç gruplarına prediktif olan kan BUN değerleri açısından bakıldığında anlamlılık sadece Amifostin + radyoterapi ve Kaptopril + radyoterapi gruplarında bulundu. Her iki gruptada kan BUN değerleri radyoterapi grubuyla karşılaştırıldığında normal sınırlar içindeydi( p= 0,044, p= 0,053). İlaç + radyoterapi gruplarına eklenen Kaptopril ek katkı getirmezken CrCL ve kan BUN arasındaki korelasyon sadece Kaptopril + radyoterapi grubunda izlendi.
Özet (Çeviri)
The protective effects of Amifostine , Mesna, Melatonin and Captopril on nephrosclerosis and renal failure that radiothreapy could cause in kineys were studied In this study, 96 female ,8 weeks old Sprague-Dawley rats were used.The rats were allocated into 12 groups ,8 rats each The groups were as follows: Group I: Radiothreapy + Mesna (180 mg/kg, iv,for 5 days); Group II: Radiothreapy + Mesna +Captopril (in drinking water ,500 mg/L, for 6 mounts); Group III: Radiothreapy control (20 Gy in 5 fractions ,in 5 consequtive days); GroupIV: Captopril only; GroupV: Amifostine only (100 mg/kg, intraperitoneal, for 5 days) ; GroupIX: Melatonine only (10 mg/kg, intraperitoneal, for 5 days); Group XII:Mesna only; Group VI:Radiothreapy+Amifostine; GroupVII: Radiothrapy+ Melatonine; GroupVIII: Radiothrapy+ Melatonine+Captopril; GroupX: Radiothrapy+ Captopril; GroupXI: Radiothrapy+ Amifostine+Captopril. İn all rats, one day before and next day after radiothrapy or drug threapy urine were collected for 24 hours. In this urine samples BUN, creatinine and protein levels were determined.The rats were followed for 6 mouths and 24 hour urine samples were reevaluated. After collection of blood samples for BUN and creatinine determination the rats were eutanised. The kidneys were exised for pathological examinations. When predictive blood BUN levels were concerned the only significant difference were in Amifostine+Radiothrapy and Captopril+Radiothrapy groups. In these grops blood BUN values were within normal range comparing to radiothrapy groups.Captopril addition to drug + radiothrapy groups provided no additional benefit .CrCl and blood BUN showed a correlation only in Radiothrapy + Captopril group.