İşitme cihazlarında mikrofon yönselliğinin işitsel becerilere etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of effects of microphone directionality on hearing abilities in hearing aids
- Tez No: 644986
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYYUP KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
İşitme cihazı kullanan bireylerin gürültü varlığında konuşmayı anlama performanslarında düşüş gözlenmektedir. Kaynağın yakınında bulunan yönsel mikrofonlar ise gürültüde konuşma anlaşılırlığını arttırmanın en etkili yoludur. İşitme cihazlarında çok yönlü ve yönsel mikrofonların dışında, çevresel farkındalığı korurken, yönsel mikrofonların avantajlarından da yararlandığı, ipsilateral işitme cihazı mikrofonu çok-yönlü iken kontralateral işitme cihazının mikrofonunun yönsel olduğu asimetrik yönsellik teknolojileri de mevcuttur. Çalışmamızda, gürültü varlığında işitme cihazı mikrofon yönsellik modlarının konuşma performansı üzerindeki etkilerini değerlendirmek amacıyla; bilateral flat orta veya orta ileri derecede sensörinöral tipte işitme kaybına sahip 20-50 yaş aralığında 32 katılımcı dahil edilmiştir. Katılımcılar, değerlendirme sırasında bilateral işitme cihazı kullanmıştır ve işitme cihazı fittingi REM prosedürü kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Hastaların farklı mikrofon yönsellik modlarındaki konuşma performansları, Türkçe Matriks Testi uygulanarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In presence of noise, individuals who use hearing aids show decrease in their speech performance. Directional microphones near the source are the most effective way to increase speech intelligibility in noise. Except omnidirectional and directional microphones in hearing aids, there are also asymmetric directional technologies in which microphone of the contralateral hearing aid is directional when microphone of ipsilateral hearing aid was omnidirectional, whilst maintaining environmental awareness with benefiting from advantages of directional microphones. In our study, in order to evaluate effects of microphone directionality modes of hearing aids on speech performance in presence of noise; 32 participants were included between the ages of 20-50 with bilateral flat moderate or moderately severe sensorineural hearing loss. Participants had bilateral hearing aids during the assessment and hearing aid fittings were performed using the REM procedure. Speech performances of patients in different microphone directionality modes were obtained by applying Turkish Matrix Test.