Kültürel farklılığı olan ortaokul öğrencilerinin beden eğitimi dersinde işbirlikli öğretim modeli uygulaması
Cooperati̇ve learning model implementation in physical education lesson of mi̇ddle school students wi̇th cultural di̇fferences
- Tez No: 644996
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERDA GÜRSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Farklılığı olan öğrencilerin bulunduğu sınıflarda öğrencilerin etkileşim kurabilecekleri ortamların oluşturulması öğrencilerin derslere katılımını kolaylaştırır (Sever, 2020). Özellikle işbirlikli öğrenme, farklılığı olan öğrencilerin bulunduğu grubun bir parçası olabilmesi ve derse dahil olabilmesi için ortam oluşturur (Dyson ve Casey, 2016). Öğrencilerin değerleri yaşantısı içerisinde uygulayarak öğrenmesi önemlidir. İşbirlikli öğrenme öğrencilerin birbirlerine saygı duyabilmeyi, birlikte çalışmayı öğrenecekleri ortamlar sunar. Bu araştırma da kültürel farklılığı olan öğrencilerin (KFOÖ) derse katılımlarının geçirdiği süreci ve bu süreçte öğrencilerin değerlerinin şekillenme süreci açıklanmaktadır. Bu süreçler nitel araştırma yöntemi desenlerinden durum çalışması ile ortaya koyulmuştur. KFOÖ'leri süreç başında; derse katılımda grup üyelerinin onları gruplarında istememesi, KFOÖ'lerin grup üyelerinin anlattıklarını, sorduklarını, uyguladıklarını anlamamaları zorlarken, grup arkadaşlarının geliştirdikleri stratejilerle derse katıldılar. İşbirlikli öğretim modeli (İÖM) kullanımı öğrencilerin sahip olduğu olumsuz düşüncelerin, duyguların ve değerlerin adalet, saygı ve kapsayıcılık değerlerine dönüşümünü sağlamıştır. Çalışmanın odak grubu 14 6.sınıf öğrencisinden oluşmuştur. Öğrenciler 10 hafta boyunca atletizm ünitesini İÖM ile deneyimlerken heterojen gruplara ayrılmışlar ve gruplar kendi içerisinde rollerini uygulamışlardır. Veriler; ön-son görüşmeler, video, günlükler ve alan notlarıyla toplanmıştır. Sonuç olarak, işbirlikli öğrenme modelinin KFOÖ'lerin gruplara katılımını sağlanması ve değerlerin kazandırılmasını kolaylaştırmada kullanılacak etkili bir model olduğu belirlenmiştir. İÖM'nin gruplardaki öğrenciler KFOÖ'lerin derslere katılımını farklı stratejilerle sağlayabilir ve İÖM sürecinde farklı değerleri deneyimleyerek şekillendirebilirler.
Özet (Çeviri)
Constituting the environments where students can be interactive in the classrooms with different students, makes it easier for them to participate (Sever, 2020) Particularly cooperative learning creates an environment to be part of a group which contains different students and to be included in the lesson (Dyson and Casey, 2016) It is substantial for the students to learn by applying values in their lives. Cooperative learning environments provide environments where students could learn to respect each other and work together. In this study, it explains process of students with cultural differences participating in the course and the process of shaping the values of students in this duration. These processes were suggested by the case study, the qualitative research method of patterns. At the beginning of the process, while ( the students with cultural differences) participating in the lesson, the group members did not want them in their groups, and they were not forced to understand what the members of the group members told, asked and applied, and they just participated in the lessons with the strategies what their friends developed. The use of the cooperative learning model (CLM) transformed the negative thoughts, emotions and values of the students into justice, respect and values of inclusion in the groups. The study group was consisted of 14 female from 6th grade students. While the students experienced the athletics unit with Cooperative Learning Model for 10 weeks, they were divided into heterogeneous groups and the groups performed their roles within themselves. Data, pre-final interviews were collected with video, diaries and field notes. As a result, it has been determined that the cooperative learning model is an effective model to be used in facilitating the participation of the students with cultural differences in the groups and facilitating the acquisition of values. Students in the groups of the Cooperative Learning Model can ensure the participation of the students with cultural differences in the lessons with different strategies and they can shape and experience different values in the Cooperative Learning Model process.