Mide adenokanserli hastalardaserum CK-18, TİMP-1 ve MMP-9 seviyelerinin R0rezeksiyonu öngördürmedeki yeri
- Tez No: 644995
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAMZE ÇITLAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Çalışma 2013-2015 yılları arasında Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesinde elektif mide kanseri cerrahisi yapılan 50 hastanın prospektif olarak değerlendirilmesi doğrultusunda preop ölçülen serum CK-18, MMP-9 ve TİMP-1 seviyeleri ile R0 rezeksiyona (küratif rezeksiyon) uygunluğu arasında ilişki kurabilmek amacıyla yürütülmüştür. Çalışmaya dahil edilen 50 hastanın %68'i erkek %32'si kadın olup yaş ortalamaları 64 tür. Hastaların %14'ü evre 2 B, %12'si evre 4 olup genel de %74'lük bir oranla evre 3 olarak tespit edilmiştir. Evre 3 mide kanseri hastalarından 12 tanesi evre 3A, 14 tanesi evre 3 B, 11 hasta evre 3 C olarak tespit edilmiştir. Palyatif ameliyat uygulanmış hasta sayısı 6 (%12) olup 44 (%88) hastaya R0 rezeksiyon yapılmıştır. (%48 hastada subtotal gastrektomi + D2 lenfnodu diseksiyonu %40 hastada total gastrektomi + D2 lenfnodu diseksiyonu tercih edilmiştir.) D2 lenf nodu diseksiyon sınırı 14-24 lenf nodu arasında değişmektedir. 10 hastaya ek organ rezeksiyonu uygulanmış olup bunlardan 2'si kolon rezeksiyonu 3'ü kolesistektomi 5 tanesi de splenektomidir. Küratif (R0 rezeksiyon) yapılan gruptaki hastaların CK-18 serum seviyeleri ortalamaları 5,6±5,8(± standart sapma) ng/ml, palyatif operasyon yapılan grupta ise 8,5±10,1 ng/ml olarak ölçülmüştür. MMP-9 seviyeleri ortalaması küratif operasyon grubunda 1528,1±2332,8 ng/l, palyatif operasyon grubunda ise 1644,2±2683,5 ng/l olarak ölçülmüştür. Yine TİMP-1 seviyeleri ortalaması küratif operasyon grubunda 495,7±436,4 pg/ml iken palyatif operasyon grubu ortalaması 625,2±591,4 pg/ml olarak ölçülmüştür. Her ne kadar palyatif operasyon yapılan guruptaki marker seviyesi ortalamalarının küratif cerrahi yapılan grubun marker seviyesi ortalamalarına üstünlüğü sözkonusu olsa da R0 rezeksiyonu öngördürecek bir cut-off değeri elde edilememiştir. (p= 0,571) Sadece bu marker seviyelerinin preop tomografi ile tespit edilmiş olan klinik evreyi destekler bir şekilde korelasyon gösterdiği tespit edilmiştir. Marker seviyelerinin R0 rezeksiyonu öngördürmediği gibi postop mortalite ve sağkalım süreleriyle alakalı fikir vermediği de görülmüştür. Ama bu konuda daha kapsamlı çalışmalar yapılması gerektiği aşikardır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted by investigating relationships between preoperative measurement of serum CK-18, MMP-9 and TİMP-1 levels and posibilty of R0 resection of 50 patients who were undergoing elective gastric cancer surgery between the years 2013 and 2015 at Haseki Training and Research Hospital The study included 50 patients, 68% male, 32% female, with avarage age of 64. 14% of patients had stage 2B, 12% had stage 4 and majority of group had stage 3 gastric cancer. Out of the stage 3 patients; 12 patients were stage 3A, 14 were stage 3B and 11 patients were identified as stage 3C. Six (12%) of the patients had palliative operations and 44 (88%) patients had R0 resection (subtotal gastrectomy+D2 lymphadenectomy was preferred in 48% of patients and total gastrectomy+D2 lymphadenectomy was preferred in 40% patients) D2 lymph node dissection range was between 14- 24 lymph nodes. Out of 10 patients underwent additional organ resection 2 of them had colon resection, 3 had cholecystectomy and 5 patients underwent splenectomy. The patients in curative (R0 resection) group had serum CK-18 level avarage of 5.6 ± 5.8 (± SD) ng/ml, the palliative operation group had serum CK18 10.1 ± 8.5 ng/ml the average MMP-9 levels in the curative operation group was 1528.1 ± 2332.8 ng/l, and palliative operation groups was 1644.2 ± 2683.5 TIMP-1 levels in the curative operation group had an average of 495.7 ± 436.4 pg/ml, while the palliative operation groups average was 625.2 ± 591.4 pg/ml. Even though marker levels of the palliative operation group are higher than the levels of the curative operations group there was no cut-off point to predict the R0 resection. (p= 0,571) Findings supports the corelation between marker levels and preoperative staging with tomography findings. Serum marker levels were not beneficial in predecting a possible R0 resection and had no corelation with mortality and survival. For this reason it is clear that more comprehensive studies should be conducted about it.