Kesi fıtıklarında periton içine konan dual meşle omental interpozisyonlu polipropilen meş sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of Results of Dual Mesh Hernioplasty and Omental Interposition Polypropylene Mesh Hernioplasty in Incisional Hernias
  1. Tez No: 644997
  2. Yazar: GÜRCAN ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Kesi Fıtığı (KF) cerrahlar için önemli sorunların başında yer almaktadır. KF onarımında çok sayıda teknik tanımlanmıştır. Karın içi organlarla temasında sakınca olmayan yamaların üretilmesiyle intraperitoneal onarım teknikleri son yıllarda moda olmuştur. İntraperitoneal onarım meş altına omentum interpoze edilerek propilen meş kullanılarak da uygulanabilir. Çalışmamızda omental interpozisyonlu meş herniyoplasti (OİMH) ve intraperitoneal dual meş herniyoplasti (İPDMH) tekniklerini karşılaştırmayı amaçladık. Bu çalışma prospektif gözlemsel bir çalışma olarak gerçekleştirildi. Çalışmamıza 2008 ve 2012 tarihleri arasında orta hat kesilerinden gelişen ve Meram Tıp Fakültesi Hastanesine başvuran KF hastaları dahil edildi. Omentum majusun kullanılabilir olup olmamasına göre OİMH veya İPDMH teknikleri ile onarım yapıldı. Hastalar 2 gruba ayrıldı. Gruplar demografik özellikleri, vücut kitle indeksleri (VKI), operasyon süreleri, postoperatif komplikasyonlar, postoperatif hastanede kalma süreleri, nüks oranları ve maliyetleri açısından karşılaştırıldılar. Gruplar arasında yaş, cinsiyet, yandaş hastalık, VKI' leri arasında anlamlı fark tespit edilmedi (p>0.05) . OİMH grubunda ortalama operasyon süresi 116.5 dk, İPDMH grubunda ise 94.7 dk olarak bulundu. OİMH grubunun operasyon süresi diğer gruptan anlamlı olarak yüksekti (p0.05) . Grupların yara yeri komplikasyon oranları arasında da fark yoktu (p>0.05) . Ancak yara enfeksiyonu sıklığı İPDMH grubunda anlamlı olarak yüksekti (p0.05) . OİMH grubunda ortalama maliyet 1345.7 TL; İPDMH grubundaysa 6712.42 TL bulundu.
Özet (Çeviri)
Incisional Hernia (IH) is one of the most important problems for surgeons. Numerous techniques have been described in IH repair. Intraperitoneal repair techniques have become fashionable in recent years with the production of meshs that are not in contact with intra-abdominal organs. Intraperitoneal repair can also be performed under an omentum by using propylene mesh. In our study, we aimed to compare omental interpositioned propilene mesh hernioplasty (OIMH) and intraperitoneal dual mesh hernioplasty (IPDMH) techniques. This study was carried out as a prospective observational study. IH patients who developed from midline incisions between 2008 and 2012 and applied to Meram Medical Faculty Hospital were included in our study. Depending on whether the omentum majus is available or not, repair has been done with OIMH or IPDMH techniques. The patients were divided into 2 groups. The groups were compared in terms of demographic characteristics, body mass indices (BMI), operation times, postoperative complications, postoperative hospital stay, recurrence rates and costs. There was no significant difference between the groups in terms of age, gender, comorbid disease, BMI (p>0.05) . The average operation time in the OIMH group was 116.5 minutes and in the IPDMH group it was 94.7 minutes. The operation time of the OIMH group was significantly higher than the other group (p 0.05). There was no difference between the wound complication rates of the groups (p> 0.05). However, the frequency of wound infections was significantly higher in the IPDMH group (p 0.05). The average cost in the OIMH group is 1345.7 TL; 6712.42 TL was found in the IPDMH group.