Farklı iğne dizaynı ve iğne yerleştirme derinliklerinin kök kanalının apikal üçlü temizliği ve irrigantların apikal ekstrüzyonu üzerine etkileri: İn vitro çalışma
Effects of different needle design and needle insertion depths on apical third cleaning of root canal and apical extrusion of irrigants: An in vitro study
- Tez No: 644998
- Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA KONT ÇOBANKARA
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu uzmanlık tez çalışmasının amacı; farklı dizayna sahip irrigasyon iğnelerinin farklı yerleştirme derinliklerinde kullanıldıklarında solüsyonların apikal ekstrüzyon miktarlarına etkilerinin ve apikal üçlüdeki smear tabaka ve debris uzaklaştırma etkinliklerinin değerlendirilmesidir. Farklı dizayna sahip irrigasyon iğneleri (açık uçlu eğimli ve çentikli yüzey, kapalı uçlu tek ve çift delikli) (n=80) çalışma boyundan 1, 2, 3 ve 5 mm kısa olacak şekilde kullanılmak üzere, kendi içerisinde rastgele 4 alt gruba (n=20) ayrıldı. Şekillendirme işlemi boyunca her eğe arasında 2 ml %5'lik NaOCl ile irrigasyon yapıldı. Smear tabaka ve debris uzaklaştırma etkinliklerinin inceleneceği örneklerde, final irrigasyon için 5 ml %5'lik NaOCl, ardından 5 ml %17'lik EDTA ve tekrar 5 ml %5'lik NaOCl kullanıldı. Ardından her bir örneğin apikal üçlüsünde debris skorlaması için x300 ve smear tabaka skorlaması için x1000 büyütmede SEM görüntüleri alındı. Apikal ekstrüzyon miktarlarının belirlenmesinde açık ve kapalı sistem olmak üzere iki farklı düzenek kullanıldı. Her iki düzenekte de, farklı dizayna sahip irrigasyon iğneleri (açık uçlu eğimli ve çentikli yüzey, kapalı uçlu tek ve çift delikli) çalışma boyundan 1, 2, 3 ve 5 mm kısa kullanılacak şekilde kendi içerisinde 4 alt gruba ayrıldı (n=20). Final irrigasyonu esnasında 15 ml %5'lik NaOCl 4 ml/dk'lık sabit akış hızı ile kök kanal sistemine verildi. Kapalı sistem deney düzeneğinde taşan solüsyon miktarları ISE (iyon selektif elektrot) otoanalizöründe Na+ ve Cl- iyon molaritelerinden yararlanılarak µl olarak belirlendi. Açık sistem deney düzeğinde her bir örnekte taşan solüsyon hacmi direkt olarak bir mikropipet aracılığıyla ml olarak ölçüldü.
Özet (Çeviri)
The purpose of this PhD study is to evaluate the effects of irrigation needles with different designs that are used at different insertion depths on smear layer and debris removal at apical and their effects on extrusion of irrigation solutions. Irrigation needles with different designs (open-ended beveled and notched surface, closed-ended single and double-hole) (n=80) were used 1, 2, 3 and 5 mm shorter than the working length (n=20). During the root canal shaping process, irrigation was performed with 2 ml of 5% NaOCl between each file at the insertion depths specified in each group. In the smear layer and debris control samples, 5 ml of 5% NaOCl, 5 ml of 17% EDTA and 5 ml of 5% NaOCl were used respectively. SEM images were taken from the apical third of each sample at x300 magnification for debris scoring and at x1000 magnification for smear layer scoring. Two different experimental setups, open and closed were used to determine the amount of apical irrigation solution extrusion. In both experimental setups, irrigation needles with different designs (open-ended beveled and notched surface, closed-ended single and double-hole) were divided into 4 subgroups to be used (1, 2, 3 and 5 mm shorter than the working length) (n=20). During the final irrigation, 15 ml of 5% NaOCl was delivered to the root canal with a constant flow rate of 4 ml/min. In the closed system, the amount of solution overflow was determined as µl by using Na+ and Cl- ion molarities in the ISE (ion selective electrode) autoanalizer. In the open system, the volume of the solution overflow in each sample was measured directly in using by micropipette (ml).