Abdominal cerrahi geçiren hastalarda mobilizasyon protokolünün mobilizasoyon başlama zamanına ve hasta bakım sonuçlarına etkisi
Effect of mobilization protocol on mobilization start time and patient care results in patients undergoing abdominal surgery
- Tez No: 644999
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE İYİGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmanın amacı, majör abdominal cerrahi geçiren hastalarda erken mobilizasyon protokolünün, hastaların mobilizasyon durumları ve hasta bakım sonuçları üzerine etkisini belirlemektir. Bu araştırma prospektif randomize olmayan kontrollü klinik bir araştırmadır. Araştırma örneklemini, Mayıs-Eylül 2019 tarihleri arasında majör abdominal açık cerrahi geçiren 21'i kontrol grubu, 21'i müdahale grubu olmak üzere 42 hasta oluşturmuştur. Kontrol grubundaki hastalara yoğun bakımın rutin mobilizasyon takip yaklaşımı, müdahale grubundaki hastalara güncel rehberlerle birlikte uzman görüşlerinden yararlanılarak geliştirilen erken mobilizasyon protokolü uygulanmıştır. Araştırmada önce kontrol grubuna ait veriler toplanmış, daha sonra erken mobilizasyon protokolü, hazırlanan eğitim broşürü ile hastalara tanıtılmış ve müdahale grubuna ait veriler toplanmıştır. Araştırmada her iki gruptaki hastaların ameliyat öncesi döneme ait verileri, 6 dakikalık yürüme testinde yürüdüğü mesafe ve ameliyat sonrası döneme ait sonuçları kaydedilmiştir. Verilerin analizi için tanımlayıcı istatistikler, Ki-kare Testi, Fisher'in Kesin Testi, Bağımsız örneklemlerde T-Testi ve“Mann Whitney U Testi”kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of early mobilization protocol on patients' mobilization status and patient care outcomes in patients who undergo major abdominal surgery. This study is a prospective non-randomized controlled clinical trial. The study sample consisted of 42 patients, 21 of whom were the control group and 21 were the intervention group, who had undergone major abdominal open surgery between May and September 2019. The routine mobilization follow-up approach of the intensive care unit was applied to the patients in the control group, and the early mobilization protocol developed by using up-to-date guidelines and expert opinions were applied to the patients in the intervention group. In the study, the data of the control group were firstly collected, then the early mobilization protocol was introduced to the patients through the training brochure prepared and then data of the intervention group were collected. In the study, the characteristics of the patients in both groups belonging to the preoperative period, the distance they walked in the 6-minute walking test and the results of the postoperative period were recorded. Descriptive statistics, Chi-square Test, Fisher's Exact Test, T-Test and“Mann Whitney U Test”were used for the analysis of the data.