Etlik piliç yemine çözünmeyen selüloz kaynağı olarak soya kabuğu katılmasının canlı performans ve besin madde sindirilebilirliği üzerine etkisi.
Effect of dietary soy hulls addition on growth performance and apparent ileal digestibility of nutrients in broiler chickens.
- Tez No: 645005
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YAVUZ PEKEL, PROF. DR. ÖZCAN CENGİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hayvan Besleme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırma etlik piliç yemine soya kabuğunun 0, 20, 40 veya 60 g/kg düzeyinde katılmasının büyüme performansı ve besin maddelerinin ileal sindirilebilirliğine etkisini incelemek üzere yapılmıştır. Toplam 224 adet Ross 308 erkek civciv, dört deneme grubuna her bir grubun 8 adet tekrarı olacak şekilde tamamen rastlantısal dizayn içinde dağıtılmış ve deneme yemleri hayvanlara 21 gün boyunca verilmiştir. Belirgin ileal besin madde sindirilebilirliğinin belirlenebilmesi için deneme yemlerine krom oksit (Cr2O3) katılmıştır. Verinin ortogonal kontrastları general linear model prosedürü kullanılarak belirlenmiştir. Büyüme, boş ve oransal ince bağırsak ağırlıkları ve uzunlukları ile taşlık içerik pH'sı yeme soya kabuğunun artan düzeyde katılmasından etkilenmemiştir (P > 0.05). Yem soya kabuğu düzeyinin artırılması boş taşlık içerik ağırlığının linear olarak artmasına neden olmuştur (P < 0.01). Canlı ağırlığın yüzdesi olarak ifade edilen taşlık ağırlığı ise 60 g/kg soya kabuğu tüketen hayvanlarda 40 g/kg soya kabuğu tüketenlere göre fazla bulunmuştur (P < 0.05). Diyete soya kabuğu katılması azotun belirgin ileal sindirilebilirliğini etkilemezken (P > 0.05), kuru madde ve fosforun belirgin ileal sindirilebilirlikleri soya kabuğunun diyetteki artan düzeyi ile linear olarak artış göstermiştir (P < 0.01). Sonuç olarak, diyete 0-21 günler arası soya kabuğu katılması kuru madde ve fosforun belirgin ileal sindirilebilirliklerini ve taşlık ağırlığını arttırırken büyüme performansını etkilememiştir. Bu yüzden etlik piliç yemine 0-21 günler arası %6 düzeyine kadar soya kabuğu katılmasının fosforun sindirilebilirliğini artırırken büyüme performansına olumsuz bir etkisi olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
An experiment was conducted to evaluate the effects of dietary soy hulls (SH) addition on growth performance and apparent ileal digestibility of nutrients in broilers. Ross 308, male broilers (n = 224) were assigned to one of four diets including 0, 20, 40, or 60 g/kg SH, with 8 replications per treatment from 0 to 21 d of age in a completely randomized design. Chromic oxide was used as an indigestible marker to determine apparent ileal digestibility. Data were subjected to orthogonal contrasts using general linear model procedure of SAS. Growth and small intestine weight and length, and gizzard content pH were not affected (P > 0.05) by increasing levels of dietary SH. Increasing the dietary SH level resulted in a linear increase (P < 0.01) in absolute empty gizzard weight. Relative gizzard weight was higher (P < 0.05) in birds fed on 60 g/kg SH diet compared to birds fed on 40 g/kg SH diet. Apparent ileal digestibility of nitrogen was not affected (P > 0.05) by dietary SH inclusion. However, apparent ileal digestibility of dry matter and phosphorus increased linearly (P < 0.01) with increasing dietary SH levels. In conclusion, the inclusion of SH improved ileal digestibility of dry matter and phosphorus and increased gizzard weight without affecting the growth performance of broilers at 21 d of age. Thus, these findings indicate that dietary SH inclusion up to 6% may be beneficial for improving phosphorus digestibility without adversely affecting growth performance of broilers at 21 d of age.