Güneş enerjili elektrik sistemlerinin kurulum-maliyet analizi: Adıyaman örneği
Installation-cost analysis of solar powered electric systems: Adiyaman example
- Tez No: 645041
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRAH KOPARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Çevre Mühendisliği, Energy, Environmental Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yenilenebilir Enerji ve Uygulamaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Günümüz hayatının hemen her alanında enerji ihtiyacının karşılanması için yeni alternatifler ve çözüm yollarına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çözüm yollarından biri, alternatif enerji kaynaklarının enerji üretiminde yaygın ve verimli bir biçimde kullanılmasıdır. Günümüz şartlarında, alternatif enerji kaynakları konusundaki yatırımlar birçok nedenden dolayı zorunlu hale gelmiştir. Ülkemizde de önemi giderek artan ve zorunlu hale gelen yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırımlar her geçen gün artmaktadır. Yatırımcıların bu enerji kaynaklarına yönelmesinde ise devlet eliyle ortaya konan teşviklerle hem kamu hem de tüzel kişiler tarafından enerji politikalarına yatırımlar öncelikli konuma gelmiştir. Kamu tarafından verilen bu teşvikler sayesinde Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİGM) bünyesinde Adıyaman'ın merkeze bağlı Doyran köyü yakınlarında kurulumu gerçekleşen güneş enerjili elektrik üretim projesi faaliyete geçirilmiştir. Bu projeyle, Adıyaman ilçesi Samsat Ovası'nda bulunan 27 bin m2 arazinin sulanması, sulama maliyetlerinin düşürülmesi, çiftçilere devlet tarafından maddi desteğin verilmesi, sulama alanlarındaki terfi merkezlerinde kullanılan enerjinin bu santralden karşılanması amaçlanmaktadır. Ülkemizin sayılı büyük projelerinden biri olan bu santral ile Adıyaman ilinin elektrik ihtiyacının bir kısmı karşılanarak ilin ekonomisine katkı sağlanması, tüketilen enerji miktarının en aza indirilmesi ve fosil yakıtların (kömür, petrol vb.) tüketilmesiyle atmosfere yayılan zehirli gazlarla beraber sera gazlarının etkilerinin azaltılması hedeflenmektedir. Bu çalışma kapsamında incelenen güneş enerji santralinin; tarımsal sulama maliyetlerinin, ülkemizin cari açığının, enerji bakımından dışa bağımlılığın ve fosil yakıtların sebep olduğu karbon salınımının azaltılması açısından (1kW/h enerji üretiminden 0,6 CO2/MW/h karbon salımı engellemektedir) önemli katkıları olmaktadır. Mevcut çalışma ile Adıyaman ilinde kurulumu yapılan Photovoltaik (PV) Güneş Enerji Santrali (GES) projesinin ekonomik ve sosyal etkileri incelenerek olumlu ve olumsuz yönler ortaya konulmaya çalışılmıştır. Ayrıca, mevcut projenin yatırım sonunda orta vadeli hedeflere ulaşma oranlarının değerlendirilmesi yapılacaktır. Böylece, bundan sonra planlama ve yatırım yapılacak GES projeleri için bir yol haritası ortaya konulurken, bu projenin yatırımcıya, topluma, çevreye, ülke ekonomisine ve dünyaya katkıları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
New alternatives and solutions are needed to meet the energy needs in almost every area of today's life. One of these solutions is to use alternative energy sources widely and efficiently in energy production. In today's conditions, investments on alternative energy sources have become mandatory for many reasons. Investments in renewable energy sources, which are becoming more and more important in our country, are increasing day by day. Investments in energy policies have been prioritized by both public and legal entities with the incentives put forward by the government in the orientation of investors towards these energy resources. Thanks to these incentives provided by the public, the solar power generation project, which was established near the village of Doyran in Adıyaman, within the body of the General Directorate of State Hydraulic Works (DSİGM), was put into operation. With this project, it is aimed to irrigate 27 thousand m2 of land in the Samsat Plain in Adıyaman district, to reduce irrigation costs, to provide financial support to the farmers by the state, to meet the energy used in the irrigation areas With this power plant, which is one of the most important projects in our country, it is aimed to reduce the effects of greenhouse gases along with toxic gases emitted to the atmosphere by contributing to the economy of the province by minimizing the amount of energy consumed and reducing fossil fuels (coal, petroleum etc.). The solar power plant examined within the scope of this study; Agricultural irrigation costs have important contributions in terms of reducing the current account deficit of our country, energy dependency and carbon emissions caused by fossil fuels (preventing CO2 emission from 1kW / h energy production).With the current study, the economic and social effects of the Photovoltaik (PV) Solar Power Plant (GES) project, which was established in Adıyaman province, were examined and positive and negative aspects were tried to be revealed. In addition, the rate of achieving medium term targets will be evaluated at the end of the investment of the current project. Thus, while preparing a road map for the GES projects to be planned and invested from now on, the contribution of this project to the investor, society, environment, country economy and the world has been evaluated.