İyonik sıvı temelli kompozitlere dayalı elektrokimyasal biyosensörlerin geliştirilmesi
Development of electrochemical biosensors based on ionic liquid composites
  1. Tez No: 645060
  2. Yazar: HAMDİ AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADRİYE ARZUM ERDEM GÜRSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Çok duvarlı karbon nanotüp-iyonik sıvı (MWCNT-IL) kompozit modifiye tek kullanımlık grafit elektrotlar ilk defa tez çalışmasında geliştirilmiş olup, elektrokimyasal nükleik asit analizi ve DNA-ilaç etkileşiminin tayinine uygulanmıştır. Hedef antikanser ilaç olarak Daunorubisin (DNR) seçilmiş, DNR'nin elektrokimyasal tayini, PGE'ye kıyasla MWCNT-IL modifiye elektrotlarla gerçekleştirilmiştir. Optimum koşullarda DNR-DNA etkileşiminin tayini, voltametrik ve empedimetrik yöntemle incelenmiştir. Sonuç olarak, geliştirilen iyonik sıvı temelli kompozitlere dayalı tek kullanımlık elektrokimyasal DNA biyosensörleri ile hedef analitin kantitatif analizini daha duyarlı ve pratik bir şekilde, kısa sürede gerçekleştirdiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Multi-walled carbon nanotube-ionic liquid (MWCNT-IL) composite modified disposable graphite electrodes were developed for the first time in the thesis study and were applied to electrochemical nucleic acid analysis and DNA-drug interaction determination. Daunorubicin (DNR) was chosen as the target anticancer drug. Electrochemical determination of DNR was performed with MWCNT-IL modified electrodes compared to PGE. Determination of DNR-DNA interaction in optimum conditions was examined by voltammetric and empedimetric methods. As a result, it has been concluded that the quantitative analysis of the target analyte is performed in a more sensitive and practical way with disposable electrochemical DNA biosensors based on ionic liquid based composites developed in a short time.