Biochemical effects of clothianidin in heart and spleen tissues of Oncorhynchus mykiss
Clothianidinin oncorhynchus mykiss kalp ve dalak dokularında biyokimyasal etkileri
  1. Tez No: 645063
  2. Yazar: TAREK FAKHEREDDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEMET DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biochemistry, Biology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu araştırmada, clothianidinin Oncorhynchus mykiss kalp ve dalak dokularında nörotoksisite ve oksidatif stresi indükleme potansiyeli birlikte ele alınarak araştırılmıştır. Bu amaçla juvenil O. mykiss 7, 14 ve 21 gün süre ile pestisitin 3, 15 ve 30 μg/L derişimlerinin etkisinde bırakılmış doku AChE, SOD, CAT, GPx aktiviteleri ile protein miktarı ile MDA, GSH ve protein karbonil düzeylerinin belirlenmiştir. Antioksidan enzim aktivitelerinde, GSH, MDA ve protein karbonil düzeylerinde önemli düzeyde artış meydana geldiği belirlenmiştir. Clothianidin uygulaması doku AChE aktivitesini inhibe ederken protein miktarını da azaltmıştır. Uygulama sonrası somatic indekslerde doku spesifik yanıtlar gözlenmiş kalp dokusunda artış belirlenirken dalak dokusunda azalma gözlenmiştir. Elde edilen sonuçların uzun süreli yüksek derişim uygulamasında daha belirgin olduğu kaydedilmiştir. Sonuç olarak, O. mykiss bireylerinde clothianidin uygulamasının nörotoksisite ve oksidatif stress indüksiyonu ile neticelendiği analiz edilen biyomarkerlarda adaptif yanıt olarak modülasyonların meydana geldiği değerlendirilmektedir. Protein karbonil miktarında gözlenen belirgin değişim, kimyasal türüne spesifik olmamakla beraber bu parametrenin duyarlı bir biomarker olarak kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study, Oncorhynchus mykiss of clothianidine was investigated by considering the potential of inducing neurotoxicity and oxidative stress in the heart and spleen tissues. For this purpose, juvenile O. mykiss 7, 14 and 21 days were determined under the influence of 3, 15, and 30 μg / L concentrations of pesticide, AChE, SOD, CAT, GPx activities, protein amount, MDA, GSH and protein carbonyl levels were determined. It was determined that there was a significant increase in antioxidant enzyme activities, GSH, MDA and protein carbonyl levels. The application of clothianidin reduced the amount of protein while inhibiting tissue AChE activity. After the application, tissue specific responses were observed in somatic indices, and an increase in heart and a decrease in spleen were observed which was more pronounced on extended period of exposure at high concentration. As a result, it is evaluated that alterations occur as an adaptive response in biomarkers, which were analyzed as a result of the application of clothianidin in O. mykiss individuals with induction of neurotoxicity and oxidative stress. The apparent change in the amount of protein carbonyl shows that this parameter can be used as a sensitive indicator, although it is not specific for the chemical type.