U87G kanser hücresinde kudret narı (Momordica charantia) özütünün Sparc ve Src-1 protein ekspresyon seviyeleri üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of Momordica charantia extract on Sparc and Src-1 protein expression in U87G cancer cell
  1. Tez No: 645062
  2. Yazar: KÜBRA ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Glioblastoma multiforme cerrahi rezeksiyon, radyasyon tedavisi ve yüksek doz kemoterapi gibi yaklaşımlarla sınırlı bir başarı elde edilmiş olsa da ölümcül beyin tümörleri arasında yerini halen korumaktadır. Son zamanlardaki araştırmalar, geleneksel tıpta özellikle başta diyabet olmak üzere birçok hastalığın tedavisinde popüler olarak kullanılan, ekvatoral bir bitki olan Momordica charantia (MC) üzerine yoğunlaşmıştır. Türk halkının 'Kudret Narı' olarak adlandırdığı MC, farmakolojik aktiviteleri ve beslenme özellikleriyle bilinen Cucurbitaceae familyasına ait bir bitkidir. Bu bitki ile yapılan bazı çalışmalar, MC'nin yapısındaki hipoglisemik etki gösteren, anti-tümör ve anti-viral ajanlar olarak hareket eden protein ve metabolitlerin varlığını doğrulamaktadır. Bunun yanısıra yapılan birçok çalışmada MC'nin normal hücreler üzerinde çok az sitotoksik etki gösterdiği ya da hiçbir sitotoksik etkiye sahip olmadığı gösterilmiştir. Bu çalışmada, MC özütünün U87G hücre hattında sitotoksisite, hücre canlılığı ve migrasyon üzerine etkilerinin in vitro olarak incelenmesi amaçlanmıştır. MTT analizi sonucu U87G hücrelerinde MC özütünün IC50 değeri 700 μg/ml olarak belirlenmiştir (***p
Özet (Çeviri)
Glioblastoma multiforme still maintains its place among the deadly brain tumors, even though approaches such as surgical resection, radiation therapy and high-dose chemotherapy have had limited success. Recent research has focused on Momordica charantia (MC), an equatorial plant that has been used in traditional medicine for the treatment of many diseases, particularly diabetes. MC, which is called 'Kudret Narı' by Turkish people, is a plant belonging to Cucurbitaceae family which is known for its pharmacological activities and nutritional properties. Some studies with this plant confirm the presence of proteins and metabolites that act as anti-tumor and anti-viral agents with hypoglycemic effects in the structure of MC. In addition, many studies have shown that MC has little or no cytotoxic effect on normal cells. In this study, it was aimed to investigate the effects of MC extract on cytotoxicity, cell viability and migration in U87G cell line in vitro. As a result of MTT analysis, IC50 value of MC extract was determined as 700 μg / ml in U87G cells (***p