Görüntü iletiminde wavelet tabanlı rastgele permütasyon ile bir şifreleme metodu geliştirilmesi
  1. Tez No: 645073
  2. Yazar: KENAN TUĞKAN DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET GÜNGÖR PAKFİLİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada; özellikle savunma sanayi alanında görüntü aktarımı esnasında, daha güvenli iyi bir şifreleme ile bilgi aktarımının vektör sağlanması hedeflenmiştir. Bu çalışma sırasında farklı renk yoğunluklarına sahip dört farklı görüntü kullanılmıştır. Görüntüler sırasıyla frekans ve zaman uzayında şifrelenmiş, böylece anlamsız görüntüler oluşturularak aktarım esnasında güvenlikleri sağlanmıştır. Alıcıya veri aktarılırken, görüntü ile beraber iletilen bir sıralama vektörü sayesinde görüntünün anlaşılması güçleştirilerek güvenliği sağlanmıştır. Vektör alıcıya iletilirken görüntü piksel sayısıyla ilişkili olarak LIFO (last in first out) veya FIFO (first in first out) algoritması kullanılarak verinin şifresinin başkaları tarafından çözülmesi güçleştirilmiştir. Bu çalışmada, sadece zaman uzayında yapılan rastgele permütasyon işlemi ile, frekans uzayında gerçekleştirilmiş ayrık dalgacık dönüşümü kullanılarak yapılmış olan şifreleme metotları kullanılmıştır. Dört farklı görselin gerçekleştirilmiş şifreleme ve şifre-çözme işlemleri matematiksel olarak kıyaslanmıştır. Buna göre, çalışmanın sonucunda ayrık dalgacık yöntemi ile birlikte rastgele permütasyon işlemi uygulanarak şifrelenen görüntüler için birden fazla anahtar elde edilerek görüntü güvenliğinin artırıldığı ve şifre çözme işleminin de zorlaştığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study focused on the image information security with better encryption during transfer especially in military defence industry. In this thesis, 4 different images with different color intensities are used. The image was encrypted once in frequency domain, then in time domain and secured during transfer. In order to ensure the security of image, it will be sufficient to send a sequence vector, which will be difficult to understand the image, along with encrypted image itself to the receiver side is enough to start image decryption process. While this long vector is transmitted to the receiver side, using LIFO (last in first out) or FIFO (first in first out) algorithms with respect to the pixel quantity of image, will be difficult for the others to decrypt the ciphered image. In this study, random permutation process in time space and discrete wavelet transform with random permutation process are used as encryption method. The encryption and decryption processes of four different images were compared mathematically. Accordingly, as a result of the study, it has been shown that the image security is increased and the decryption process is difficult by obtaining more than one key for the encrypted images by applying random permutation process with the discrete wavelet method.