The Impact of environmental variables on stock market index in crisis periods
Kriz döneminde çevresel değişkenlerin borsa indeksi üzerine etkileri
- Tez No: 64508
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÖZER ERTUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Kriz döneminde çevresel değişkenlerin borsa indeksi üzerine etkileri Hazırlayan Markos Psaropulos Bu çalışma, alternatif yatırım araçlarının ve halka açık bilginin borsa üzerindeki etkisini ölçmeyi hedeflemektedir. Türkiye' de kısa vadeli alternatif yatırım araçlarının en popüler olanları, altın, Amerikan Dolan ve repo, analize katılmışlardır. Halka açık bilgi olarak yayınlanan önemli makroekonomik değişkenler, hazine ihalelerinin sonuçlan ve politik haberler kullanımıştır. Borsa değişkenliği endeksler (bileşik, mali ve sınai) ve işlem hacmi ile ölçülmüştür. Politik haber verileri gazetelerden tarama ile toplanmış ve uzmanlar tarafından borsa değişkenliği üzerindeki göreli etkilerine göre skorlanmışlardır. Bilginin pazara ulaşmasında var olan kalıplar ve farklılıklar incelenmiş, korelasyon ve regresyon analizleri ile alternatif yatırım araçları ve halka açık bilginin borsa değişkenliği üzerindeki etkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The impact of environmental variables on stock market index in crisis periods by Markos Psaropntos This study examines the effect of alternative investment tools and public information on the volatility of stock market. Short term alternative investment tools are considered to be repo, gold and US dollar for Turkey. Public information includes the announcements of maj or macroeconomic variables, treasury bidding results and political news. Stock market volatility is measured in terms on indexes (composite, industrial and financial) and trade volume. The dataset for political news were gathered from newspapers and scored by experts for their relative effect on the stock market. Analyses to reveal any pattern in data in terms of number of news and their effect on the market are done. Correlation and regression analyses are done to define the relation of alternative investment tools and public information on stock market volatility.