Do men and women utilize social support differently in stressful work environments
Stresli iş ortamlarında, kadınlar ve erkekler sosyal destekten farklı biçimlerdemi yararlanırlar
  1. Tez No: 64507
  2. Yazar: BAŞAK ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLİZ ELAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET İş stresi, iş ortamındaki fiziksel ve psikolojik yükümlülüklerin sebeb olduğu rahatsız edici duyumlardan oluşur. Bu çalışma, demografik değişkenler, iş stresi, cinsiyet, medeni hal ve sosyal destek arasındaki ilişkiyi araştırmıştır. Sonuçlara göre, gelir düzeyi artıkça iş stresi azalmıştır. îş rolü belirsizliği, çatışması ve fazlalığı açısından kadın ve erkek arasında bir fark bulunmamıştır. Erkekler, kadınlara göre, daha fazla kişiyle yüz yüze ve telefonla görüşmektedir, iş stresi daha yüksek olan denekler, az olanlara göre, (i) daha az duygusal ve bilgisel destek aldıklarını, ve aldıkları duygusal, bilgisel ve maddi destekten daha az memnun olduklarını; (ii) ailelerinden daha az destek gördüklerini, ve ailelerinden, arkadaşlarından ve meslektaşlarından aldıkları destekten daha az memnun olduklarım algılamışlardır. Stresli bir iş ortamında bulundukları varsayıldığında, kadınlar, erkeklere göre, arkadaşlarından ve meslektaşlarından duygusal destek almayı; stresli denekler, stressizlere göre, ailelerinden, arkadaşlarından ve meslektaşlarından bilgisel destek almayı; ve stresli kadınlar ile stressiz erkekler, stressiz kadınlar ile stresli erkeklere göre, ailelerinden değer verici destek almayı daha çok tercih etmişlerdir. Evli denekler, bekarlara göre, daha fazla kişiyle daha sık yüz yüze ve telefonla görüşmüşlerdir. Bekar kadınlar ile evli erkekler, evli kadınlar ile bekar erkeklere göre, daha fazla duygusal ve bilgisel destek aldıklarım, ve aldıkları duygusal destekten daha fazla memnun olduklarım algılamışlardır. Bekar denekler, evlilere göre, arkadaşlarından daha fazla destek gördüklerini, ve bu destekten memnun olduklarım algılamışlardır. Bekar kadınlar ile evli erkekler, evli kadınlar ile bekar erkeklere göre, ailelerinden daha fazla destek gördüklerini, ve bu destekten daha fazla memnun olduklarım algılamışlardır. Ayrıca, stresli bir iş ortamında bulundukları varsayıldığında,bekar denekler, evlilere göre, arkadaşlarından duygusal, bilgisel, maddi ve değer verici desteği; bekar kadınlar ile evli erkekler, evli kadınlar ile bekar erkeklere göre, ailelerinden değer verici desteği daha âzla tercih etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Job stress is the set of uncomfortable feelings that result from the physical and psychological demands from the work environment which are called job stressors. The present study investigated the relationship between demographic variables, job stress, gender, marital status and social support. Ninety-four women and 106 men from different banks and factories in Izmir participated in the study. Results revealed that an increase in income tended to be associated with a decrease in the level of job stress. There was no difference between men and women with respect to work role ambiguity, conflict and overload. Men had a greater number of people they were in fâce-to-fâce and telephone contact with than women. Moreover, subjects experiencing higher job stress perceived themselves (i) to receive less emotional and instrumental support, and to be less satisfied with emotional, informational and instrumental support; (ii) to receive less social support from family, and to be less satisfied with social support from family, friends and colleagues. When subjects were asked for their preferences for types and sources of social support in hypothetically stressful work conditions, women preferred emotional support, especially from friends and colleagues, more than men did; stressed participants preferred informational support, especially from family, friends and colleagues, more than unstressed subjects did; moreover, stressed female and unstressed male subjects preferred appraisal support from family to a greater extent than stressed male and unstressed female subjects did. Married subjects, in comparison with single subjects, were found to be in fâce- to-fâce and telephone contact with a greater number of people, and to have higher frequency of fâce-to-fâce and telephone contact Moreover, single women andmarried men, in comparison with single men and married women, perceived that they received more emotional and informational support and to be more satisfied with the perceived emotional support they received. Single subjects, compared to married subjects, perceived that they received significantly more support from friends and were significantly more satisfied with the same source of support; also, single women and married men, in comparison with single men and married women, were found to receive more perceived social support from family and to be more satisfied with the perceived social support from the same source. Additionally, when subjects were asked for their preferences for types and sources of social support in hypothetically stressful work conditions, single subjects were found to show a preference for emotional, informational, instrumental and appraisal support from friends significantly more than married subjects did, and single female and married male subjects preferred appraisal support from family to a greater extent than single male and married female subjects did.