Disorder in man and the state in four video versions of King Lear: The BBC Television Shakespeare, Thames Video Collection, The Royal Shakespeare Company and Filmways, Turkish State Theatre Version
Kral Lear'ın dört video versiyonunda insanda ve devlette düzensizlik: BBC Televizyonu Shakespeare, Thames Video Kolleksiyonu, The Royal Shakespeare Company and Filmways, Türk Devlet Tiyatrosu Versiyonu
- Tez No: 64509
- Danışmanlar: DR. LAURENCE RAW
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Kral Lear Shakespeare'in ilgi ile okunan ve seyredilen trajedilerinden biridir. Shakespeare Kral Lear'de insan devletteki düzensizlik temasını ele alır. Bu araştırmanın amacı insan ve devletteki düzensizlik temasını Kral Lear'in dört video film uyarlaması olan BBC Televizyonu, Thames Video Koleksiyonu, Royal Shakespare Company and Filmways yapımlarında yer, zaman, karakterler, kamera, ışık ve kostümler açısından incelemektir.. Bu tez, giriş, dört ana bölüm ve bir sonuç bölümünden oluşmaktadır. Girişte, Kral Lear oyunu, insan ve devletteki düzensizlik teması hakkında bazı bilgiler verilmektedir. Diğer dört bölümde ise dört değişik yapım, yer, zaman, karakterler, kamera, ışık kostümler insan ve devletteki düzensizlik teması göz önünde bulundurularak incelenmektedir. Araştırmanın sonucunda ise modern yönetmenlerin, insandaki ve devletteki düzensizliği, oyunlarında değişik uyarlamalarla yorumladıkları sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
King Lear is one of Shakespeare's tragedies which is widely read and watched. In King Lear Shakespeare deals with the theme of disorder in man and the state. The aim of this research is to trace the theme of disorder in man and the state in four video film versions of King Lear, which are the BBC Television Shakespeare, the Thames Video Collection Version, The Royal Shakespeare Company and Filmways Production, and the Turkish State Theatre Version, considering the settings, characterisation, camera work, lighting, and costumes. This thesis consists of an introductory chapter, four main chapters, and a concluding chapter. In the introduction, some information will be given about King Lear and the theme of disorder in man and the state. In the main chapters, the four different versions are studied, looking at the setting, characterisation, camera work, lighting and costumes in relation to the theme of disorder in man and state. The closing chapter reaches the conclusion that the modern directors of the plays have very different notions of what disorder in man and state means, in terms of their interpretations of the play.